Příprava na porod s Modrým Koníkem

Už je to na spadnutí. Bříško povážlivě vyrostlo, natékají vám nohy, musíte častěji na toaletu a každý pohyb vám působí problémy. Připadáte si jako nemotorná velryba a těšíte se na okamžik, až se skončí symbióza 2in1. Zároveň se ale trochu děsíte porodu.

Pro 99% rodiček normální stav. Třetí trimestr těhotenství je náročným obdobím, které posouvá nastávající matku do finiše. Oficiálně začíná 27. týdnem, ale prakticky vzato budoucí matky znervózní od 30. týdne, kdy je jejich okolí začíná více „hlídat“ a připomíná jim, že to může přijít každou chvílí.

​Když si miminko pospíší na svět

Dle těhotenské knížky má žena do porodu ještě dobré dva měsíce, ale není nic neobvyklého, když si miminko na svět pospíší. Kdo je připraven, není zaskočen. A v případě porodů to platí dvojnásob. To ale neznamená, že byste měly začít zmatkovat. Erudovaným rádcem v celém období těhotenství a jeho záměr nevyjímaje je Modrý Koník. Jedná se o internetové fórum, které se se na maminkovské období specializuje.

Chronologicky seřazené informace ohledně celého těhotenství jsou podávány čtivou a srozumitelnou formou, jež chytne za srdce každou ženu. Budoucí rodička se dozví, co se děje s jejím tělem, jak se v jejím břiše vyvíjí plod, jak by se měla optimálně cítit, jak bude probíhat porod, ale Modrý Koník upozorní i na možné medicínské problémy a dokáže zprostředkovat i komunikaci mezi maminkami navzájem, aby si dokázaly vyměnit informace a zprostředkovat dojmy.


​Znáte Aniball a Epi-no?

Třetí trimestr je specifický v tom, že se jedná ryze o přípravu na porod. Modrý Koník vám pomůže se na narození potomka připravit po všech směrech. Vhodné je absolvovat předporodní kurz, kde vás naučí dýchat a pracovat s bolestí. Modrý Koník vás seznámí i s novinkou, a to pomůckami Aniball a Epi-no. Jedná se o zdravotnické prostředky, které tvoří balonek a ruční pumpička. Balonek se zavádí do pochvy a nafukováním se zvětšuje tlak uvnitř. Slouží k prevenci proti poranění při porodu a stresové inkontinenci po něm.

Modrý Koník samozřejmě neopomene ani vývoj miminka, které se už co nevidět narodí. Upozorní na to, že se maximálně zvětšuje jeho mozek, dochází k dozrávání plic, aby bylo dítě schopné po porodu samotné dýchat, a v kostní dřeni začíná i tvorba červených krvinek, které se pak už budou tvořit po zbytek života.

V neposlední řadě je třeba upozornit na to, že miminko už má v děloze málo místa, a tak je omezeno v pohybu, tudíž maminka může cítit pohyby méně. Nejpozději v 35. týdnu by pak mělo být otočeno hlavičkou dolů, což je známka připravenosti na porod.

Publikováno: 07. 08. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Dita Válková