Piloxing - spojení pilates a boxu

Piloxing je u nás oproti jiným ještě stále poměrně nové cvičení. Naproti tomu v zahraničí, zejména v Kalifornii, je velmi oblíbené a to dokonce u hollywoodských hvězd. Spojuje v sobě totiž prvky dvou na první pohled zcela různých cvičení, která však mají jedinečný výsledek. Pomalého a plynulého pilates a rychlého, hbitého boxu. Často je uváděn i tanec, který ve výsledku tyto dva "sporty" zkombinuje. Matkou tohoto cvičení je Švédka Viveca Jensenová, které se věnovala vrcholové kulturistice, byla trenérkou boxu, vystudovala Stockholmskou baletní akademii. Po úrazu se však sny o taneční kariéře rozplynuly. Viveca se dala na pilates. Spojením těchto svých dovedností tak stvořila nový styl, kterým je Piloxing. Nen od věci zmínit, že Joseph Pilates, zakladatel cvičení pilates, se ve svém mládí rovněž věnoval boxu.

Při pilates se posiluje každá část těla skrz ladné, cílené pohyby, díky nimž se protahují svaly. Napomáhá zlepšit ohebnost a má skvělé účinky na páteř. Při boxu jsou naopak důležité prudké údery rukou a nohou, které zvyšují tepovou frekvenci a spalují tuky. Jako pomůcka se užívají rukavice se závažími, díky kterým se hezky vytvarují paže a maximalizuje se efekt na kardiovaskulární systém. Taneční kroky dodají cvičení jakousi estetickou, až sexy podobu. A díky tomuto je možné během jedné hodiny spálit až 800-1.200 kalorií, tedy jaký účinek to má na naše tělo lze zjistit již po první hodině. Piloxing si však více zakládá na tom, že se jedná o dlouhodobější proces, při němž jde převážně o uvolnění a vyplavení stresu, o dostání se do dobré nálady. Cítit se dobře nejen po fyzické, ale i psychické stránce.

Ve výsledku si tak člověk chvíli připadá jako v ringu, v němž se musí rychle a obratně pohybovat, aby nedostal úder od soupeře, a chvíli jako na hodině baletu, kdy se ihned v průběhu cvičení protahuje namáhané svalstvo, má možnost se zklidnit a sníží se tepová frekvence. Sama autorka piloxingu jej považuje za energetický doping, který spojuje sexy ženskou postavu se silnou osobností ženy. Tím se dostáváme i k velké výhodě tohoto sportu, a to, že při něm nejde o velký nárůst svaloviny, kdy spíše připomínáme Ramba, ale o zpevnění svalů a jejich vytvarování, které hlavně u žen zachová ony ženské křivky a nepromění do podoby muže. To však neznamená, že by piloxing byl určen pouze pro ženy.

Publikováno: 22. 11. 2012

Kategorie: Cvičení

Autor: Kateřina Malinská