Auto-moto

Nejrychlejší auto na světě: Který model momentálně drží žezlo?

Rychlost nás fascinuje a mnozí z nás si čas od času dopřejí velmi svižné svezení. Na okruhu nebo na německých dálnicích se ručička pohybuje kolem čísla 250 – a někteří šťastní majitelé velmi silných strojů dokonce atakují magickou hranici 300 km/h. Jenomže co je to oproti maximální rychlosti nejrychlejšího automobilu na světě? Že si teď nejste jistí, který vůz nyní vévodí tabulce, protože se automobilky v nekonečném souboji neustále předhánějí? Vlastně se ani nedivíme. Ale abychom vás netahali za nos – nejrychlejší auto je SSC Tuatara. Do knihy rekordů se zapsalo rychlostí 508,73 km/h.

Ve skutečnosti však vůz SSC Tuatara uháněl 532,93 km/h, metodika měření však přikazuje jízdu v obou směrech a následné zprůměrování naměřených hodnot. V každém případě si auto vysloužilo titul nejrychlejšího vozidla a videozáběry z vítězné jízdy jsou fascinující.

Tip: Přečtěte si také o hypersportu, které chce pokořit rekord Lamborghini na okruhu v Nurburgringu.

Zarážející je, že automobil dosáhl uvedené rychlosti na obyčejné silnici, ne na okruhu. Měření probíhalo na uzavřeném úseku státní silnice 160 nedaleko Las Vegas v Nevadě a za volantem seděl zkušený automobilový závodník Oliver Webb. Podle něj by vůz v lepších podmínkách zvládl ještě vyšší rychlost. Automobil prý stále zrychloval, ale silný boční vítr pokus ukončil.

Majitel firmy Jerod Shelby byl nadšený i navzdory tomu, že vozidlo nedosáhlo svému limitu. Jeho firma funguje od roku 1998 a Tuatara je teprve druhým modelem. Předcházel mu model Ultimate Aero TT, který v roce 2007 dosáhl rychlosti 412,28 km/h a nějakou dobu se také honosil titulem nejrychlejšího auta světa.

Model Tuatar do velkovýroby nepůjde, vyrobí se nejvýše sto kusů, což ovšem na splnění požadavků na titul stačí.

Pokud vás zajímá, který automobil kraloval supersportům do doby, než ho ze stupně vítězů vystrnadil SSC Tuatara, přečtěte si o švédském Koenisseggu Agera RS. V roce 2017 se zapsal do knihy rekord s rychlostí 447,19 km/h a porazil výkon Bugatti Veyron Super Sport z roku 2010, kdy se blýskl rychlostí 431,07 km/h.

Spoustu dalších zajímavostí ze světa aut najdete v motoristickém magazínu Motocars.cz.

Hledáte s partou odpočinek?

Ideální pěknou chatu k pronájmu v přírodě? Krásné chaty k pronájmu naleznete na stránkách ubytování Šumava. Můžete si vybrat chatu na samotě, na horách, u vody nebo na okraji lesa. Pokud preferujete komfort, dopřejte si chaty které jsou vybaveny saunou, bazénem i vířivkou. Po takové parádní dovolené se budete dlouho cítit odpočinutý a plný elánu.

Sponzoři