Na co nezapomínat při zařizování garáže

Garáž je u domu místem, kde parkujeme svá auta a chráníme je tak před zloději i rozmary počasí. Často ale slouží také jako dílna, další úložné prostory nebo sklad sezónních věcí. Na co nezapomenout při jejím zařizování?

Volný užitný prostor

Prázdná garáž znamená opticky obrovský prostor, kam kromě auta dáme i půl domácnosti. Jak už ale ze zkušenosti víme, brzy bude všude plno. Už dopředu je tak dobré myslet na to, jak a k čemu kromě parkování auta chceme garáž používat a co vše v ní chceme mít. S tím souvisí také výběr garážových vrat, polic a dalšího vybavení. Lehce by se jinak mohlo stát, že auto nakonec bude stát venku, protože v garáži už nebude místo. Pokud jste jen trošku manuálně zruční, nebo je kutilství vaším koníčkem, určitě v garáži nesmí chybět vhodný pracovní stůl s dostatkem zásuvek. Na každém domě je čas od času nutné něco opravit, přidělat nebo navrtat a je skvělé mít všechno nářadí pro práci doma i venku na jednom místě. Vždy myslete na úložné prostory, ať už kvůli skladování sezónního oblečení nebo všech věcí, které aktuálně nepoužíváte, jako jsou třeba lyže v létě nebo jízdní kolo v zimě. Pro snadnější manipulaci a přístup k odloženým věcem jsou skvělá garážová vrata s dveřmi, nemusíte tak otevírat celá vrata, ale pouze dveře.

Důležité rozhodnutí

Je několik typů vrat, které se od sebe liší způsobem otevírání a je dobré se v nich zorientovat. Garážová vrata sekční se otevírají zasunutím jednotlivých sekcí pod strop garáže, což umožňuje mít volné zdi a na ně tak umístit police, skříňky nebo třeba háky na zavěšení kol a lyží. Je však nutné počítat s tím, že zasouvací mechanismus potřebuje určitý prostor a v nízkých garážích nebo těch, které mají nízký vjezdový otvor dojde k dalšímu snížení stropu a vjezdu. V těchto případech jsou lepší volbou garážová vrata posuvná, která se otevírají také zasunováním dovnitř, ale podél zdi. Je tak nutné nechat zeď volnou, bez polic a skříní, ale výška stropu se nijak nesníží. Navíc je výhodou posuvných vrat jen částečné otevření a tedy i snadný průchod do garáže. Plánováním garáže a jejího vybavení si ušetříme v budoucnu mnoho starostí i zbytečných zklamání, že se nám něco někam nevejde, a budeme tak využívat garáž podle svých představ.

Publikováno: 24. 09. 2021

Kategorie: Bydlení

Autor: Ivana Kolářová