Kubánská klasika uspěla i v Česku. Dopřejte si jeden z nejkvalitnějších rumů světa

PRAHA – Podzimní klubová sezona nabírá na obrátkách a s ní přichází čas na oblíbený večerní drink. Patříte mezi vyznavače kvalitního pití, které na party osvěží? Vyzkoušejte klasický kubánský rum! 

Mezi nejznámější značky rumu u nás patří kubánský Havana Club, oblíbený u barmanů i zákazníků pro svou jemnost a kvalitu. Zraje v dubových sudech po dobu nimimálně 18 měsíců. Nejstarší a již skutečně tmavé rumy pak zrají až sedm let (Havana Club Añejo 7 Años). Do koktejlů jako je Mojito, Daiquiri či Cuba Libre se dává nejčastěji rum tříletý, použít lze ale i zlatavé rumy zrající v sudech i více let. Nechejte se hýčkat chutí a vůní havanského rumu Havana Club!

Po účasti na letních festivalech jako je Let it roll, Sázavafest a Mácháč rozjíždí značka Havana Club turné, spojené se soutěží HAVANA CLUB TOUR DE BAR, kterou v prvních dvou ročnících navštívilo na 40 tisíc lidí. V letošním třetím ročníku budou usilovat bary a podniky z daného města o nalákání maximálního počtu návštěvníků pomocí kvalitních nápojů a nápadité prezentace. Soutěž doprovodí rezidentní Dj's (Pavel Bidlo a Chris Sadler) a velká audiovizuální show. Party začne v Ostravě 23. listopadu (výstaviště Černá louka, Pavilon A), poté se 22. března 2013 přestěhuje do Prahy (Incheba Arena), o týden později se přesune do Brna (BVV pavilon GI) a 14. dubna 2013 skončí v Pardubicích (ČEZ Arena). Buďte tam, kde bude kubánský rum Havana Club!


Tříletá Havana (Havana Club Añejo 3 Años) si během uplynulých dvou let, kdy je k dostání na českém trhu, našla cestu od matadorů k nové generaci českých barmanů. Její vytříbené aroma i chuť je výsledkem zrání v sudech z amerického bílého dubu, které byly použity k staření Bourbon whiskey. Čím to, že tolik koktejlů světové extratřídy jako je Mojito, Daiquiri a Cuba Libre, vzniklo na Kubě? Odpověď leží v kvalitě rumu a v šikovnosti kubánských barmanů. Nové receptury na koktejly vznikají i dnes. Odborníci z celého světa se každé dva roky sjíždějí na Kubu kvůli prestižní ceně Havana Club Grand Prix.

 

Světová jednička mezi koktejly: Cuba Libre neboli Svobodná Kuba

CUBA LIBRE, POR FAVOR! Miliony mladých lidí po celém světě milují osvěžení při zábavě v podobě zlatavého koktejlu. Přidejte se i vy! Mezi long drinky, čili dlouhými nápoji (lihovina + nealkoholický nápoj): hraje jasný prim dnes už klasický koktejl s autentickou atmosférou ostrova. Rum prodloužený Coca-Colou dostal jméno od amerických vojáků, kteří jím připíjeli na svobodnou Kubu (proto Cuba Libre neboli Svobodná Kuba). Na Kubě se poměr rumu obyčejně neměří a nalévá se podle oka – i v tom tkví odkaz ke svobodě. V čem je Cuba Libre výjimečná? Obsahuje skutečně kvalitní lihovinu. Je to oblíbený nápoj, který vás během party skvěle osvěží. A do třetice? Příprava je snadná a nenáročná. Ať už chcete tančit či jakkoliv se bavit - Cuba Libre se hodí do každé společnosti. Jediné nebezpečí skýtá jeho neodolatelná chuť a aroma, díky nimž nebudete moci přestat koktejl pít.

Dějiny Cuba Libre jsou spojeny s bojem Kuby o nezávislost na španělské koruně a podporou, které jí v této souvislosti poskytly USA. První dodávky Coca-Coly (především pro americké vojáky) dorazily na ostrov již v roce 1900. Ještě na konci 40. let ale nebyla žádná značka rumu výslovně spojena s Coca-Colou. Rum Havana Club se od počátků orientoval na kvalitu a autentický původ a v přípravě Cuba Libre tak postupně převzal vedoucí postavení. Odborníci doporučují do Cuba Libre zrající rumy Havana Club. Pro Cuba Libre Havana Havana Club Añejo 3 Años, pro variantu Havana Cubata rum Havana Club Añejo 7 Años.  

Postupy při přípravě Cuba Libre:

 

  Zkuste si oblíbený koktejl namíchat sami. Nabízíme vám pár jednoduchých receptů:   1. Standardní a rychlý: Do tumbleru vložit kostky ledu až po okraj. Přidat rum Havana Club Añejo 3 Años a po skle Coca-Colu. Na okraj sklenky zavěsit segment limety, stisknout nad nápojem a vymačkat tak do něj šťávu.   2. Prémiový: V tumbleru nejdříve vymačkat drtítkem (muddlerem) polovinu limety. Přidat rum Havana Club Añejo 3 Años a kostky ledu, doplnit po skle Coca-Colou, promíchat. (Vymačkání limety způsobí, že hořké látky v kůře vyrovnají sladkost Coca-Coly.)  

3. Havana Cubata: Varianta, která počítá s použitím rumu Havana Club Añejo 7 Años. Rum dávkovat do nižšího tumbleru, naplněného až po okraj kostkami ledu. Po skle nalít Coca-Cola, důležité je opět zakončení osminkou limety, která se stiskne nad long drinkem, aby ho obohatila o šťávu a svěží citrusové aroma, a poté se vhodí do nápoje.

 

Publikováno: 30. 11. 2012

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Ivana Kolářová