Korporátní dluhopisy slibují velké zisky – buďte však obezřetní!

Investice volných finančních prostředků do dluhopisů je v poslední době velmi oblíbená. Řada lidí opustila od investic do státních dluhopisů, které nabízejí pouze malé zhodnocení, i od investic do akcií, které jsou poměrně rizikové, a přesunula se do korporátní sféry, respektive začali investovat do korporátních dluhopisů, které slibují velké zúročení. Jsou ale opravdu výhodné a bezpečné?

Investice bez rizika?

Investice do korporátních dluhopisů slibuje velké a poměrně rychlé zúročení peněz investora, Chcete-li však mít jistotu, že se vám vaše peníze skutečně vrátí zpět, je třeba si danou společnost důkladně prověřit. Rozhodně byste se měli zaměřit na veřejně dostupné dokumenty a výkazy ve sbírce listin, prostudovat si účetní závěrky, ale i informace zveřejněné na webu společnosti. Neopomeňte také zjistit, kdo za danou společností stojí, jakou má historii nejen firma samotná, ale i její majitelé. Zjistit si můžete i nejrůznější recenze a hodnocení, a to z veřejně dostupných zdrojů na internetu. Jen tak si zajistíte, že daná společnost opravdu existuje, má reálné a dostatečné základy a je schopna fungovat i do budoucna. Právě vidina uplatnění v budoucnu hraje velkou roli. Oborů, které mají zajištěnu slibnou budoucnost, je celá řada. Příkladem vhodného kandidáta může být například firma Uniprospe, která se zabývá likvidací odpadního polymeru ze starých pneumatik, což je obor, který bude rozhodně stále více potřeba.

Kontrolujte a počítejte

Dalším krokem, co byste si měli o dané společnosti zjistit, je to, jak ručí za své závazky a zda má stanoven rating. Projde-li vámi vybraná společnost až do této fáze bez ztráty bodů, spočítejte si výnosovost vaší investice a seznamte se s termínem splatnosti dluhopisů. Například již zmíněná investice s Uniprospe.eu nabízí dluhopisy, které jsou splatné v prosinci roku 2022 a garantují výnos 9,5 procenta, takže přesně víte, kdy se vám vaše investice vrátí a s jakým ziskem. Jak vidíte, investování do korporátních dluhopisů vám může přinést opravdu velmi solidní zhodnocení vašich finančních prostředků, ale je třeba být obzvláště obezřetní a vše si důkladně prověřit.

Publikováno: 01. 12. 2021

Kategorie: Finance

Autor: Ivana Kolářová