Tipy na 3 nejlepší slovenské cyklostezky

Milujete výlety na sedle svého kola, české cyklostezky znáte jako své boty? Jednoduchá rada zní – upevněte své bicykly na střešní nosiče a vydejte se do zahraničí. Třeba na Slovensko. A konkrétně? Vybrat pouhé tři nejkrásnější slovenské cyklostezy nebylo jednoduché, protože se jich u našich sousedů nachází opravdu mnoho. Věříme však, že se nám to podařilo.

Belianska cyklostezka

Asfaltová cestička spojuje podtatranské obce Spišská Belá s Tatranskou kotlinou, ale podle plánů by měla vést přes Ždiar až do Polska. Zatímco od jara až do podzimu ji "okupují" cyklisté a bruslaři, v zimě je využívána běžkaři. Není divu, že se oblibě těší celoročně. I přesto, že vede vedle hlavní silnici, nabízí nádherné výhledy na Belianské Tatry. Trasa je ideální i pro menší cyklisty, protože po celé délce nenajdete žádné velké stoupání. Cyklostezky je vybaven přístřešky i lavičkami, kde si můžete odpočinout, občerstvit se a užívat si pohled na tatranské štíty. Po příchodu do Tatranské Kotliny se můžete buď otočit a vrátit se zpět, nebo si výlet prodloužit a navštívit Belianskou jeskyni. Rodinky s dětmi se mohou zastavit na dětském hřišti, které se nachází již při startu v okolí Belianského rybníka. Tuto atrakci však doporučujeme až po návratu. Jako odměnu.

Kolem Liptovské Mary

Cyklostezky vedoucí kolem Liptovské Mary bezesporu patří mezi nejkrásnější místa na Liptově. Trasa neobsahuje žádné náročné stoupání či nebezpečné sjezdy, takže je skvělou volbou i pro menší cyklisty. Cestou přes Liptovský Trnovec se můžete zastavit na břehu přehrady a pokochat se výhledem na Nízké a Západní Tatry. O několik kilometrů dále projdete kolem známého kostelíka, který je symbolem Liptovské Mary. Nedaleko přehradní zdi se nachází skanzen Havránok - atrakce, která potěší zejména děti. Prohlídka skanzenu vás zdrží jen 30 minut.

Okruh po Tokaji

Ve vinařské oblasti Tokaj se nachází několik úchvatných cyklostezek a určitě se jich vyplatí projet co nejvíce. Téměř všechny trasy v této části jižního Slovenska lemují vinice a vedou po klidných cestách, takže jsou vhodné i pro rodiny s menšími dětmi. Cílem postupného přibývání tras v této vinařské oblasti je umožnit turistům poznat odlehlý kout Slovenska i jinak než jen autem. Cyklostezky tak záměrně vedou i přes lokality, do kterých byste běžně určitě nevybrali. Určitě největší atrakcí vybraného okruhu, ale i celého Tokaje, je vyhlídková věž v obci Malá Tŕňa.

Publikováno: 10. 04. 2021

Kategorie: Cestování

Autor: Ivana Kolářová