Jakou roli hrají kalibry v průmyslové výrobě?

Drtivá většina průmyslových podniků, v nichž se vyrábí nejrůznější součástky, díly a koncové produkty, musí dbát na dokonalou přesnost svých produktů. Právě z těchto důvodů velmi hojně společnosti používají kalibrovací zařízení. Proč aplikovat kalibry jako nedílnou součást výrobního procesu a jaké jsou možnosti z hlediska jejich pořízení?

Hlavní význam kalibrů

Moderní kalibry jsou důležité vzhledem k tomu, že s jejich pomocí při výrobě dochází ke kontrole parametrů jednotlivých dílů a součástek. Často je nutné hledět i na minimální odchylky. Ty jsou pouhým okem neviditelné. Kalibry oproti tomu dokážou zjistit vady ve vyráběných produktech a odchylky v řádech tisícin milimetru. Takto fungují například kalibry m42×1,5, které patří k vůbec nejpoužívanějším, a to zejména ve strojírenském průmyslu.

Druhy kalibrů

Existuje hned několik variant zařízení. První možností jsou závitové kalibry, k nimž se řadí i zmíněný kalibr m42×1,5. Přispívají ke kontrole velikostí a profilů závitů. Dalším případem jsou pak válečkové kalibry, s nimiž se snadno a rychle dají ověřit vnitřní průměry válcových otvorů.

Nákup kalibrů a měrek v ČR

Pro dodávku kontrolních kalibrů a příbuzných zařízení je zapotřebí kontaktovat specializovanou firmu, výrobou se totiž nezabývá příliš mnoho společností. Jedním z mála osvědčených prodejců je společnost Michovský-Tools s.r.o., jež na trhu v této oblasti působí už řadu let. Nabízí široký sortiment kontrolních kalibrů a měrek, a to včetně NPTF, UNJ, UNJEF, UN, UNS, BSW, RC, Rp a dalších. Veškeré potřeby má skladem, tudíž může garantovat rychlé a bezproblémové dodávky. Kalibry si lze objednávat také ve větším množství, což je praktické zejména pro větší podniky a firmy. Kalibry jsou však použitelné rovněž v některých menších firmách, například v těch, jejichž oborem je hodinářství apod.

Publikováno: 20. 05. 2021

Kategorie: Podnikání

Autor: Ivana Kolářová