Jak vybrat perský koberec?

Perské koberce mají dlouhou historii a s úspěchem se prodávají dodnes. Nejsou pro každého, ne každý dokáže ocenit jejich krásu a hodnotu. Jsou dražší záležitostí, ty nejdražší stojí třeba i miliony korun. Kvalitní „peršan“ se ovšem dá pořídit i do dvaceti tisíc. Perský koberec není pojmenován podle toho, že by pocházel pouze z území bývalé Persie. Naopak se setkáte s kousky z Turecka, Pákistánu či Íránu. Jméno „perské“ se vžilo z důvodu začátku výroby v období Perské říše (5. stol. př. n. l.).

Některé koberce se vyrábí i roky

Pravé perské koberce jsou vyráběny ručně a nad některými tkalci stráví i několik let. Vytváří na nich překrásné vzory, zobrazují perskou faunu a flóru, a to v těch nejhezčích barvách. Pro perské koberce jsou typické barvy tmavomodrá, zelená, béžová a vínová. Nejen kvůli ceně, ale i kvůli té mravenčí práci, kterou nad koberci tkalci stráví, je vhodné k nim přistupovat jako k něčemu speciálnímu. Tyto koberce se častokrát předávají z generace na generaci jako rodinné dědictví.

Ujistěte se, zda kupujete kvalitu

Pokud někde uvidíte perské koberce za podezřele nízkou cenu, zpozorněte. Zřejmě jde o napodobeniny vytvářené strojově, nikoliv ručně. Jako laik rozdíl těžko poznáte, avšak k čemu vám taková napodobenina bude? Nemá vysokou hodnotu a kvalita také není zrovna vysoká. Vždy si pečlivě prověřujte společnost, od níž nakupujete. Zajímejte se o původ i materiál koberců. Ty pravé jsou vyráběné z ovčí vlny, nikoliv z umělých materiálů. Jen ovčí vlna je trvanlivá a velmi příjemná na dotek. Orientální koberce jsou pak vyráběné také z hedvábí či bavlny.

Perský koberec musí mít doma čestné místo

Perské koberce se rozhodně nepoužívají jako celoplošné. Nehodí se ani pod jídelní stůl, ostatně málokdo touží koberec za dvacet tisíc potřísnit nápoji a jídlem. Obecně by se na něj neměl dávat nábytek, poškozuje ho. Rovněž pokud máte domácí zvířátka, zvažte, zda se vám investice do kvalitního drahého koberce vůbec vyplatí. Až tohle všechno rozmyslíte, podívejte se do nabídky osvědčeného prodejce Buchara na https://e-shop.buchara.cz/perske_koberce.

Publikováno: 27. 10. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: Ivana Kolářová