Jak si vybrat ten správný krb?

Také často a s oblibou hledíte do ohně při nějakém tom letním opékání? Proč si neudělat tu samou pohodu i doma? Nemyslím táborák uprostřed obýváku, myslím na nějaký ten krb, který se stane výrobcem tepla a příjemné atmosféry. V poslední době se stále více lidí uchyluje ke koupi krbu, který je únikovkou před zvyšujícími cenami energií. Vybrat si ten správný krb není až tak lehká záležitost, jak by se mohlo zdát.
Nezáleží pouze na vzhledu
V dnešní době máte na výběr z nepřeberného množství krbů různých typů, designů a výkonů. Nejdříve si rozhodněte, jak moc a jak často budete svůj krb využívat. Bude to Váš hlavní zdroj tepla nebo "pouze" zdroj romantiky? Chcete krb na přitápění v sychravém počasí? Podle toho si zvolte typ a výkon krbu a teprve pak přemýšlejte nad designem. Tím, že Vaše nároky budou odpovídat výkonu krbu, bude zajištěna tepelná pohoda a nebude docházet k přetápění nebo naopak k nedotápění.
Krb jako hlavní zdroj tepla
Chcete-li využívat krb jako hlavní zdroj tepla (na chatě, na chalupě, v rodinném domě), musíte se rozhodnout, jestli budete používat teplovzdušnou nebo teplovodní krbovou vložku.
  • Teplovzdušná vložka  a její obestavba umožňuje rozvod teplého vzduchu do většiny místností domu. Cena teplovzdušné vložky, materiálu, rozvodů a práce se vyšplhá na cca 70 až 80 tisíc, ale může šplhat ještě výše.
  • Teplovodní vložka je při celoročním provozu nejvýhodnějším řešením. Díky ní budete moct vytápět i nejvzdálenější místa, o kterých si teplovzdušné rozvody mohou nechat jen zdát. Teplovodní vložka je napojena na rozvody topení a tím pádem budete vytápět dům, ale i ohřívat užitkovou vodu v koupelně a v kuchyni. Celková cena za materiál na obestavbu a topenářské práce, teplovodní vložku činí cca 90 až 115 tisíc korun. Je to sice pořádná cifra, která se Vám ovšem brzy vrátí v podobě ročně ušetřených desetitisíců, které by jste jinak museli zaplatit za plyn nebo elektřinu.
Krb na jarní a podzimní přitápění
Chcete krb využívat jako doplňkový zdroj tepla? Pak si rozhodněte, zda krb připojíte k centrálnímu systému vytápění, nebo uděláte rozvody teplého vzduchu do místností.
  • Teplovzdušná vložka s rozvody rychle dodává teplo do všech místností.
  • Teplovzdušná vložka bez rozvodů nebo samotížné rozvody vytopí místnost, ve které se krb nachází, místnost nad krbem a místnost za krbem.
Krb na atmosféru než na teplo
Pokud toužíte hlavně po "plamenech lásky a romantiky" a o teplo jako takové Vám moc nejde, pak si pořiďte krb bez rozvodů teplého vzduchu či vody, tedy bez teplovodní a teplovzdušné krbové vložky. Na pár plamínků na okrasu Vám budou stačit krbová kamna bez vložky.  

Publikováno: 05. 09. 2012

Kategorie: Nezařazené | Obývací pokoj

Autor: Vladka Třešňáková