Jak nejlépe pečovat o svá játra přírodní cestou? Odpověď zní: Ostropestřec a artyčok!
Kdo chce mít pevné zdraví, měl by o své tělo pečovat jako o celek. Některé orgány si přesto zaslouží ještě o něco více pozornosti, protože mají na starosti až příliš mnoho fyziologických procesů. Myslet bychom měli především na játra, která produkují žluč, hrají klíčovou roli v metabolismu sacharidů, tuků i bílkovin, produkují některé druhy hormonů, slouží jako zásobárna mnoha vitamínů a minerálů – a v neposlední řadě jsou nezastupitelné při detoxikaci organismu. Na jeden orgán spousta úkolů, co říkáte?
Většina populace játrům nelehkou úlohu nijak zvlášť neusnadňuje. Naopak je přetěžujeme nadměrným pitím alkoholických nápojů a dalšími látkami, které v našich tělech působí pořádnou paseku. Spoléháme se na to, že nás bezpečně detoxikují, a nevnímáme, jak pozvolna přestávají plnit funkci. Nečekejte až do chvíle, kdy vypoví službu, a snažte se svůj životní styl kormidlovat zdravějším směrem. A nezapomeňte játra posilovat dary přírody – za nejlepší pomocníky pro podporu léčby i prevenci jsou považovány ostropestřce a artyčok.
Ostropestřec možná důvěrně znáte z vlastní zahrady. Jednoletá nebo dvouletá bylina má nezaměnitelné listy s bodlinami a bílými žilkami. Z jejích roztlučených plodů se vaří čaj – a ještě lepší je konzumace za studena. Uplatňují se jako preventivní prostředek před ztučněním jater i na urychlení zotavení po zánětu.
Artyčok se bodláku podobá a je mu příbuzný. A stejně jako bodlák patří k nejlepším přírodním léčivům. Kromě toho, že podporuje detoxikační procesy, zvyšuje tvorbu žluči, chrání cévy před ukládáním cholesterolu, má protialegrické účinky a hojně se využívá i při léčbě slinivky.
Nemáte-li přístup k rostlinám v jejich přirozené podobě, můžete vyzkoušet doplněk stravy Ostropestřec plus artyčok od českého výrobce potravinových doplňků Naturvita. Zakoupít jej můžete například v Gigálékárně.
Publikováno: 16. 03. 2020
Kategorie: Zdraví