Jak lépe usnout? Vyzkoušejte tyto skvělé tipy a zaručeně zaberete!

Trápí vás nespavost a nevíte, jak se co nejrychleji dostat do stanice Hajany? Rozhodně nejste sami, podle lékařů trpí nespavostí více než polovina lidí ve věku nad 60 let a občasné problémy s usínáním má každý čtvrtý. Ale jak výrazně zkrátit dobu, po kterou nečinně ležíte v posteli, počítáte ovečky a ze všech sil se snažíte usnout? Pomohou vám následující vědecky podložená fakta. Neváhejte je vyzkoušet, nebudete litovat!

Pořiďte si kvalitní matraci

Aneb jak se říká – pod lampou je největší tma. Potíže s usínáním často tví v nevhodně zvolené matraci. Pokud máte stávající od puberty a je na první pohled notně proleželá, na nic nečekejte a pořiďte si novou. Zohledněte nejen materiál a tvrdost, ale také rozměry. Kdo má tendence se roztahovat, nemusí mu stačit ani oblíbené matrace 85×190. Ale co když sdílíte postel s partnerem, který má jiné preference? Řešení je snadné – jednu větší matraci nahraďte dvěma menšími – např. namísto matrace 160×190 pořiďte dvě různé matrace 80×190.

Nesnažte se usnout

Zní to šíleně? Vždyť vy přece chcete usnout... Jenomže když budete usilovat o opak – tedy o to, abyste co nejdéle zůstali vzhůru, usnete rychleji. Potvrdila to i studie odborníků z univerzity v Glasgow.

Když nemůžete usnout, najděte si kreativní činnost. Za chvilku se unavíte a je po problému!

Nezůstávejte v posteli, najděte si nějakou činnost

Když se vám nedaří usnout, vstaňte z postele a dělejte po dobu 10, 15 či 20 minut nějakou aktivitu, u které musíte zapojit hlavu i tělo. Elektronice se vyhněte, zkuste třeba omalovánky.

Hodiny dejte stranou

Ležíte minimálně půl hodiny a pořád nic. Kdy konečně usnete? Možná, že kdyby vám vedle hlavy netikaly hodiny a nestresovaly vás, usnuli byste mnohem rychleji. Vyzkoušíte to?

Spěte v chladnější místnosti

Máte ve zvyku přetápět byt a usínáte v pokoji, který je vyhřátý jak Sahara? Optimální teplota pro příjemný spánek je v rozmezí 17 – 19 °C.

Uvolněte se horkou koupelí

Louhování v horké lázni není příznivé pro pokožku, ale jednou za čas vám neuškodí. Odbouráte stres a tělo se v reakci ochladí, čímž se připraví na spánek. V případě každodenního zápolení s usínáním můžete horkou koupel nahradit teplou sprchou. Doufáme, že vám tipy pomohou k rychlejšímu usínání!

Publikováno: 12. 08. 2019

Kategorie: Zdraví

Autor: Ivana Kolářová