IPL epilace
IPL epilace se stejně jako laserové epilace řadí mezi fotoepilace. A jaký je tedy mezi laserem a IPL epilací rozdíl? U laseru probíhá soustavný světelný paprsek, zatímco u IPL se používají světelné pulsy. Obě dvě metody se používají k trvalému odstranění chloupků, a to jak světlých, tak tmavých na celém těle.
Jak IPL funguje?
Pigment chloupku pohlcuje pulzní světlo a světelná energie se mění na teplo. Vnitřek vlasu je rozehřátý na 70 °C a tím se ničí buňky uvnitř vlasu. Buňky jsou nakonec vypuzeny ven z těla. Při úplném poškození cibulky chloupku nemůže růst další chloupek a odstranění je tudíž trvalé.
Jaký je průběh ošetření?
Před IPL epilací i před tou laserovou se rozhodně nezapomeňte odlíčit, protože make-upový pigment by se mohl působením světelného impulsu spálit a proniknout do pokožky. Vytvořil by se vám nevzhledný permanentní make-up. Před IPL si oholte chloupky (v některých studiích je to součást procedury, ale raději se vždy zeptejte), ale neprovádějte depilaci voskem ani si chloupky nevytrhávejte pinzetou. Depilovaná oblast se očistí pleťovou vodou s dezinfekčním účinkem. Před nasazením aplikátoru s filtračním okénkem vám kůži potřou vrstvou průhledného, transparentního aqua-gelu. Tento gel slouží k tomu, aby vyrovnal strukturovanou kůži, což umožní světelnému impulzu nejlépe proniknout do kůže.
Častá otázka žen, ale i mužů, kteří se rozhodli pro tuto metodu - bolí to? Celá procedura je téměř bezbolestná. Někteří jedinci maximálně ucítí lehké štípání nebo pocit tepla, který může být pro někoho nepříjemný. Ale když to srovnáme například s depilací pomocí vosku, tak se dá říct, že IPL epilace je bezbolestná. Záleží prostě na každém člověku a na tom jak vnímá bolest. O šetrnosti této metody svědčí fakt, že celá plocha aplikátoru je aktivně ochlazována vodou cca na 10 °C a tím je kůže ochlazovaná před každým impulzem, během něj i po něm. Délka procedury se nedá přesně určit, protože záleží na tom, jak velká je ošetřovaná oblast. Například ošetření podpaží a třísel trvá cca 10 minut, větší oblasti jako nohy nebo záda mohou zabrat 45 až 60 minut.
Na co si dát pozor
Po zákroku by jste měli na tři týdny omezit opalování v soláriu i na slunci. Ani samoopalovací přípravky by jste v té době neměli používat. Po zákroku je kůže citlivější a mohly by se u vás objevit vedlejší účinky. Pokud dodržíte pokyny, vedlejší účinky se s největší pravděpodobností nedostaví, protože k nim dochází jen výjimečně. Mezi vzácné vedlejší účinky patří mírné zčervenání pokožky hned po ošetření, které může přetrvat až dva dny. Se zarudnutím může přijít lehká napuchlost, která zmizí chlazením daného místa.