I vaše zahrada si žádá podzimní údržbu. Jak ji připravit na zimu?

Letošní letní radovánky jsou nenávratně pryč a nezbývá, než se pustit do práce. Zahrada si totiž žádá pravidelnou podzimní údržbu, díky které přežije zimu v dobré kondici. Pokud vám v tomto směru chybí předchozí zkušenosti, jistě se vám budou hodit následující tipy. Prozradíme vám, na co byste neměli zapomenout – budete se zbavovat spadlého listí, sbírat ovoce a konat další důležitá opatření.

Sklizeň ovoce je v plném proudu

Podzim je období, kdy konečně sklidíte ovoce své práce, a to doslova. Pokud máte na zahradě větší množství stromů, pořiďte si praktický česáček. Nezapomeňte ovoce uskladnit na suchém a stinném místě – třeba ve sklepě, pokud zrovna nesvádíte litý boj s plísní a vlhkostí. Ze spadlého ovoce můžete vyrobit mošt. Byla by škoda, nechat ho jen tak napospas. Pořiďte si drtič a lis a směle do toho.

Podzimní péče o zelený koberec

Trávník je vizitkou každé zahrady, a proto byste neměli podzimní údržbu podcenit. Prvním krokem je vyhrabání spadaného listí, dalším pak vertikutace a provzdušnění. Vertikutátor trávník efektivně zbaví nežádoucí plsti. Větví ze stromů vás zbaví praktický drtič větví. Samozřejmostí by mělo být i poslední posekání. Nemusíte to hrotit – stačí, když nože nastavíte na cca 5 cm. Kratší trávník by v chladných měsících nevydržel v tak dobré kondici. Žádoucí je pohnojení hnojivem bohatým na draslík.

Péče o okrasnou zahradu

Máte-li na zahradě okrasné rostliny, měli byste včas vykopat hlízy, očistit je a uskladnit na stinném a chladném místě. Větší plochy zryjte kultivátorem, se kterým jde práce od ruky mnohem lépe než rýčem. Nezapomeňte zabezpečit stromky proti okusu (k tomu vám poslouží pletivo) a prudšímu větru (skvěle funguje pytlovina). Rostlinám poskytnete potřebnou ochranu chvojím nebo zimním rounem. Podzimní práce na zahradě nemusí být úmorná, když si pořídíte vhodné pomocníky. Ať už jde o ruční pilu, drtič větví, vertikutátor a další nástroje, seženete je ve specializovaném e-shopu www.jadal.cz.

Publikováno: 18. 10. 2016

Kategorie: Bydlení

Autor: Ivana Kolářová