Geometrie u auta: jak často jí věnujete pozornost?

Když jezdíme autem, většinou se o něj v rámci možností staráme, aby nám sloužilo co nejdéle. I přesto musíme občas investovat do servisu pro opravu nějakého dílu nebo kontrolu stavu vozu. Neměli bychom zapomínat ani na geometrii kol.

Proč je důležitá

Některé věci u auta nejsou na první pohled vidět, přesto jsou důležité. Geometrie kol určuje postavení kol vůči silnici a závisí na ní to, aby se kola točila a auto jelo tak, jak má a tam, kam chceme. Špatné seřízení způsobuje problémy a časem může ovlivnit i bezpečnost jízdy. Minimálně jednou za rok bychom tak měli navštívit servis a nechat si geometrii zkontrolovat, abychom měli jistotu, že je vše v pořádku. Ideální je kontrola při každém přezutí gum, tedy na jaře a na podzim. Problém u geometrie auta může snadno nastat třeba i po nárazu do překážky, projetí výmolu nebo přejetí obrubníku při parkování a to i když máme pocit, že o nic vážného nešlo.

Problémy poznáme

Většinou ale začínající potíže dokážeme rychle rozpoznat, ideální na vyzkoušení je rovná silnice. Pokud během jízdy cítíte, že vás auto táhne doprava nebo doleva, nejspíše bude potřeba seřízení geometrie. Stejně tak v případě, když se volant po průjezdu zatáčkou vrací do středové polohy velmi pomalu, což také ukazuje na špatnou geometrii. Také okem je možné na pneumatikách vidět, že s geometrií se děje něco špatného, budou sjeté jen částečně na jedné straně a i to je důvodem pro návštěvu servisu a výběr pneumatik nových. Jakmile vás auto za jízdy táhne do strany a špatně se ovládá, vyrazte do servisu pro kontrolu a případné seřízení geometrie. Dobrý stav auta je základem pro bezpečnou jízdu, která neohrožuje nás ani naše okolí a ostatní účastníky silničního provozu. Pravidelná kontrola geometrie kol by tak měla být naprostou samozřejmostí.

Publikováno: 04. 02. 2020

Kategorie: Auto-moto

Autor: Ivana Kolářová