Co je to kratom? Jaké jsou jeho účinky?

Kratom je rostlina rostoucí v jihovýchodní Asii, přičemž její listy mají psychotropní a opioidní účinky tlumící bolest. Obyvatelé oblastí, kde kratom roste, ho někdy používají při průjmu, bolestech, kašli a také únavě. I v České republice si můžete kratom legálně koupit, navíc je o něj velký zájem, protože představuje alternativu k opioidním lékům proti bolesti. Existují navíc různé druhy, a to zlatý, zelený, bílý a červený kratom.

Jaké jsou účinky kratomu?

Kratom má na lidský organismus různé účinky v závislosti na dávce. Užívá se různými způsoby, například můžete žvýkat celé listy, vařit si z nich čaj, případně si listy rozdrtit a spolykat. Zakoupit si však můžete i prášek, z něhož si uděláte nápoj.

Stimulační účinky

Ve velmi malých dávkách (1 až 5 gramů) může kratom působit jako stimulant a dodávat uživatelům více energie. Člověk se pak cítí bdělejší a ostražitější.

Sedativní účinky

Ve vyšších dávkách (5 až 15 gramů) může mít kratom sedativní účinky, které jsou podobné účinkům opioidů. Uživatelé jsou potom klidnější a také unavení. Vyšší dávky se používají při silném kašli a průjmu. Dávky vyšší než 15 gramů mohou u člověka vyvolat obrovskou únavu a sedativní stav, dokonce až ztrátu vědomí, a proto je důležité dávat pozor na to, kolik kratomu užijete.

Nežádoucí účinky kratomu

Kratom může způsobit i nežádoucí vedlejší účinky, včetně nevolnosti, pocení, zácpy, ztráty chuti k jídlu, svědění, halucinace, záchvatů a psychózy. Pokud si tedy chcete koupit červený, zelený, bílý, případně zlatý kratom, podívejte se do nabídky internetového obchodu KratomWorld.cz, který prodává jak maloobchodně, tak i velkoobchodně. Pečlivě si vybírá nejlepší druhy kratomu přímo ze Západního Kalimantanu. Provozovatelé e-shopu se vydali i na pracovní cestu do jihovýchodní Asie s cílem najít farmu, která splňuje vysoké požadavky na pěstování kratomu.

Publikováno: 24. 05. 2022

Kategorie: Zdraví

Autor: Ivana Kolářová

Tagy: co je kratom | kratom nežádoucí účinky | kratom riziko | kratom účinky