Bobkovišeň lékařska "Novita": Pěstování, množení, jedovatost

Bobkovišeň lékařská "Novita" je novodobý fenomén. Ale co že to vlastně je? Jedná se o keř, který disponuje vysokou odolností vůči mrazu, konkrétně až do -25 stupňů Celsia. Díky svému exotickému vzhledu často slouží jako dekorativní prvek na zahradě. Bobkovišeň nejčastěji můžete vidět v podobě živého plotu, ale také se pěstuje jako solitér. Svými lesklými listy, které navíc neopadávají dokáže vkusně ozdobit i zanedbanější místo na zahradě.

Bobkovišeň portugalská

Bobkovišeň portugalská je taktéž jako ostatní odrůdy stálezelený keř, který skvěle odolává mrazivým teplotám. Začátkem léta je bobkovišeň portugalská obohacena hroznovými květy s bílým zbarvením. Je vhodná právě na živé ploty, protože snadno snáší řez.

Bobkovišeň lékařská

Nenechte se zmást, bobkovišeň je pro člověka jedovatá, nikoliv léčivá. Proto lístky bobkovišně raději nezaměňujte za listy vavřínu jako koření (bobkový list). Avšak, co se týče dekorativní stránky můžete ji hojně využívat. Jak už jsme výše zmínili, bobkovišeň lékařská se běžně používá jako ozdoba zahrádky, veřejného parku, ale také může sloužit jako podrost. Dorůstá do výšky až 4m a tím, že bobkovišeň patří mezi mrazuvzdorné keře, tak je navíc vhodná i pro zimní olistění.

Bobkovišeň jedovatost

Všechny části bobkovišně jsou jedovaté. Především semena a listy obsahují kyanogenní glykosid amygdalin, který se v zažívacím traktu rozkládá na jedovatý kyanovodík. Rozdrcené listy voní po hořkých mandlích.

Jak se pěstuje bobkovišeň lékařská ´Novita´?

Růst této okrasné rostliny probíhá dost rychle, kdy roste do všech směrů, ale převážně do výšky. Postupem času začne tvořit zarostlý, vkusný a především stálezelený keř, který však vyžaduje vhodné podmínky pro svůj růst. Rostlina bobkovišeň novita preferuje spíše pobyt na slunci než ve stínu, ale klidně snese i polostín. Půda by měla být ideálně vlhká, ovšem příliš mokrá půda rostlině ke kvalitnímu růstu neprospívá. Může se stát, že v průběhu pěstování začnou listy bobkovišně žloutnout, což značí, že rostlina postrádá dostatek živin. Ovšem svůj podíl na žloutnutí lístků, může mít také výsadba v těžkém jílu či nadbytek vápna v zemině. Abyste rostlině dodali potřebné živiny, stačí upravit pH půdy na kyselou reakci nebo při chloróze přidat hořkou sůl. Před příchodem zimy by bobkovišeň neměla být ochuzena o dostatečný přísun vody, protože by neměla vyschnout před zamrznutím půdy. Zalévat navíc musíte i v zimě, pokud však venku vyloženě nemrzne. V případě, že zimní období bylo obzvlášť mrazivé, stačí poškozené lístky bobkovišně na jaře zkrátit.

Bobkovišeň cena - kolik stojí?

Bobkovišeň lékařskou jako dekoraci na zahradu lze pořídit již v řádu stovek až pár tisíc korun. Což vzhledem k benefitům, které tato rostlina nabízí je poněkud zanedbatelná částka. Mohutný, zarostlý a až 4 metry vysoký keř, který vydrží i mrazivé zimní teploty a navíc nevyžaduje nijak speciální péči může být právě pro váš travnatý pozemek to pravé ořechové.

Bobkovišeň jako živý plot

Bobkovišeň jakožto keř do živých plotů je velmi populární alternativou jiných rostlinek, které spolehlivě zakrývají a zdobí váš pozemek zároveň. Proč je však živý plot bobkovišeň tak oblíbený? Důvodů může být hned několik. Někdo jednoduše nesnese prozíravé pohledy zvědavých kolemjdoucích, někdo zase ocení trochu soukromí při pobytu na zahradě. Ovšem nespornou výhodou této dekorativní rostliny je právě její skvělý vzhled.

Jak daleko od plotu sázet bobkovišeň?

Jak už jsme výše zmínili, v případě, že použijete 2-3 sazenice na metr délky, tak se živý plot z bobkovišně vysazuje cca 1 m od klasického plotu.

Jak bobkovišeň zvládá zimní období?

Bobkovišeň je opravdová milovnice slunce a horkých letních dnů, ovšem v případě neustávajících mrazů, ji raději přikryjte netkanou textilií, která rostlině poskytne dostatečnou ochranu před slunečními paprsky. Bobkovišeň v zimě však dokáže bez problému vydržet i teploty okolo -25 stupňů Celsia, což v našem podnebí je docela nepravděpodobné. Připomínáme, že bobkovišeň je třeba pravidelně zalévat i v zimě (pokud není zamrzlá půda).

Za jak dlouho bobkovišeň vyroste?

Přemýšlíte, že si na zahradu pořídíte živý plot, ale nechce se vám roky čekat než by rostliny dorostly do požadovaných rozměrů? Přesně v takovém případě je bobkovišeň snadným a rychlým řešením vašeho problému. Nejenže v létě ohromí svým vzhledem a mohutností, ale i v zimě vám tato stálezelená rostlinka bude vkusně zdobit plochu kolem pozemku. Jak rychle tedy roste bobkovišeň? Bobkovišeň roste rychle všemi směry, nejrychleji však do výšky. Bobkovišeň se zasazuje na jaře. Za příznivých podmínek se plodů své práce dočkáte opravdu brzy. Avšak nezapomeňte, že pokud bobkovišeň slouží jako živý plot, tak by vzdálenost měla být alespoň 2 sazenice na metr délky. Keříky by se měly jednou za čas zkrátit, konkrétně v dubnu či polovině července.

Bobkovišeň -množení řízkováním i semeny

Bobkovišně lze množit hned dvěma způsoby, buď semeny, které zasejete na podzim, nebo řízkováním. Koncem léta odeberte cca 10 cm dlouhé řízky s minimálně 3 listy a zasaďte.

Bobkovišeň – Hornbach

Společnost Hornbach nabízí široký výběr odrůd bobkovišně. Rostlinu můžete pořídit onli-ne na eshopu či na kamenné prodejně nebo si ji zarezervovat a později vyzvednout.

Co když bobkovišeň zamrzne?

O bobkovišních sice panuje, že snesou i nízké teploty, které u nás nejsou zvykem, ovšem i tak rostlinu může zima potrápit. Zaregistrovali jste mírné hnědnutí listů na plotu bobkovišně? Právě totiž hnědnutí úzce souvisí s nízkou teplotou. Jakmile půda zamrzne, tak bobkovišeň dostává zabrat, sice několik dní zvládne, ale co když mrazy přetrvávají? Při vysokých mrazech a zamrzlé zeminy začne rostlina schnout a postrádat vodu. Pomoct ji však lze zkrácením listů nebo větví asi o 1/3 až polovinu.