Apple iPhone 5 recenze

Další iPhone od společnosti Apple byl oficiálně představen a navzdory tomu, že se technicky jedná již o šestý model, jeho název je iPhone 5. Za poslední rok se hodně spekulovalo o vlastnostech nového iPhonu, jako např. podpora LTE, větší displej, přebudovaný konektor a další. Těmto spekulacím je však konec, protože Apple již odkryl všechna tajemství.

Vyšší, tenčí, zadní strana z hliníku

Jak se dalo očekávat, nový iPhone 5 je o 18% tenčí než iPhone 4S. Apple tvrdí, že se jedná o nejtenčí telefon, ale žebříček tohoto parametru se často mění. Je také o 20% lehčí - váží 112 gramů. Retina display se z původní velikosti 3,5" palců dostal na 4" (oproti předchozímu modelu iPhone 4S). Rozlišení displeje zůstává stejné - 326 px na palec. Poměr stran samozřejmě 16:9. Co pro uživatele vyšší display znamená? Na hlavní obrazovce přibyl 5. řádek ikon. Získáte také úplné pětidenní zobrazení kalendáře, kalendář zobrazuje i více událostí a samozřejmě všechny iWork aplikace tohoto většího displeje využijí. Všechny aplikace 3. stran však budou nadále fungovat, akorát se zbytek prostoru na displeji doplní černou barvou, dokud nebudou aktualizovány pro nový iPhone 5. Apple slibuje, že širokoúhlé filmy budou vypadat na novém iPhonu lépe, se 44% větší sytostí barev než na předchůdci 4S.

Dotykové senzory jsou nyní zabudovány do samotné obrazovky, díky čemuž je nový iPhone 5 o 30% tenčí. Apple napravil konstrukční chybu, kterou iPhone 4 měl. Nahradil skleněnou zadní část telefonu za hliníkovou. Příliš mnoho lidí totiž iPhone 4 a 4S po náhodném pádu rozbilo. Estetiku tato změna určitě negativně neovlivňuje. Podle mého názoru to dokonce vypadá lépe!

Nový iPhone 5 se překvapivě lehce drží. Myslíte si, že 20% rozdíl hmotnosti není velký rozdíl? Zkuste si podržet iPhone 4 a nový iPhone 5, který se vám proti předchůdci bude zdát jako pírko.

Display je velký, jasný a ostrý, nepoznáte šokující změnu proti 4S, ale zlepšení tam vidět je.

LTE

iPhone 5 podporuje 4G LTE sítě. To je navíc k současné podpoře GPRS, EDGE, EV-DO a HSPA datovým sítím. LTE má samostatný čip pro hlas a data, samostatný radio čip a "dynamickou anténu", která automatický přepíná spojení s různými sítěmi. T-mobile však v tomto ohledu ztrácí. Budete se muset spokojit s 3.5G  HDPA +.

 

Ryhlejší čip

iPhone 5 nabízí nový A6 čip, který je prý 2x rychlejší než A5, použitý ve starším modelu. Grafika tak dostane vyšší rychlost. Přestože je nový čip rychlejší, je o 22% menší než A5. Podle specifikace Apple: webové stránky se nahrávají 2,1x rychleji, hudební aplikace s písněmi se načítají 1,9x rychleji.

Životnost baterie

LTE má tendenci "žrát" baterii, přesto bude nový iPhone mít slušnou výdrž na jedno nabití. Nečekejte však něco podobného jako u Motorola Droid Razr Maxx. Skutečné hodnoty mohou být samozřejmě jiné, ale uvádíme to, co Apple slibuje ve specifikacích: 8 hodin 3G hovoru, 8 hodin 3G prohlížení, 8 hodin prohlížení LTE, 10 hodin brouzdání po internetu se zapnutou Wi-Fi, 10 hodin přehrávání videa, 40 hodin přehrávání hudby a 225 hodin v pohotovostním režimu.

Fotoaparát

// //

iSight kamera zůstala na 8 megapixelech (s nejlepším rozlišením 3 264 x 2 448 px). Nabízí však celý seznam funkcí, jako zadní osvětlení, hybridní IR filtr, pěti-čočkový objektiv a světelnost F/2.4. Aplikace s fotografiemi běží 2,1x rychleji než tomu bylo dříve. Další novinkou je obrazový signál A6 čipu. To přinese prostorovou redukci šumu a "inteligentní filtr", který zajišťuje lepší výkon v málo-osvětlených prostorách a pořizuje snímky rychleji. Konečně se také dostáváme k vestavěnému režimu Panorama, který záběry spojí v jednu velkou 28 megapixelovou fotografii.

Druhá, přední kamera dokáže zachycovat video v kvalitě 720p HD. Při vyhlášení iOS 6 v červnu padla zmínka také o tom, že FaceTime bude fungovat i v 3G mobilních sítích. Někteří operátoři však již oznámili omezení pro tuto funkci.

Rozlišení videa zůstává na 1080p HD, i když byla vylepšena stabilizace obrazu a detekce obličejů v klipech je nyní k dispozici až pro 10 osob.

Menší konektor napájení, menší SIM karta

Na spodní straně iPhone 5 je dlouho očekávaná novinka - menší napájecí konektor. Jmenuje se "Lightning", má plně digitální, 8-pinový design a adaptivní rozhraní. Ve výsledku je o 80% menší a reverzibilní, tzn. že má oba konce stejné a nezáleží, jak ho do zařízení strčíte.

V každém případě, majitelé stávajících reproduktorových doků, příslušenství a nabíječek si budou muset přikoupit všelijaké redukce, aby tato příslušenství mohla s novým iPhone 5 využívat. Cena těchto redukcí se bude pohybovat od 19 do 39$. Použití těchto redukcí na některých příslušenstvích však nemusí být zrovna elegantní (budík, hudební přehrávač) a proto již výrobci Bose, JBL a Bowers pracují na nových produktech. I když vítáme myšlenku menšího konektoru, nechápeme důvod, proč Apple nepřijme standardní Micro-USB konektor. Udělal by tak vítaný krok pro mnoho uživatelů smartphonů po celém světě. Jako první na světě bude mít iPhone 5 nano-SIM kartu. Při koupi si tak budete muset zažádat o novou.

iOS 6

iPhone 5 se také stane debutem pro novou verzi operačního systému - iOS 6. Mezi hlavní výhody patří nové aplikace jako Apple Maps, Passbook, sdílení fotografií, aktualizace Siri a výše uvedená FaceTime přes 3G. iOS 6 bude k dispozici ke stažení příští středu 19. září.

Datum vypuštění a ceny

Ceny zůstávají stejné, alespoň ty dotované v USA. S úvazkem u amerického operátora tedy 199 $ za 16GB verzi, 299 $ za 32 GB a 399 $ za 64 GB. Cena iPhonu 4 se s úvazkem snižuje na nulu, 4S bude za 99 $. Shodná zřejmě zůstane i nedotovaná cena, byť tu Apple zatím neprozradil. Ani u nás by tak nový iPhone nemusel podražit. V 9 zemích bude iPhone 5 v prodeji již 21. září - USA, Kanada, Velká Británie, Německo, Francie, Austrálie, Japonsko, Hong Kong a Singapur. Každý obyvatel těchto devíti zemí si může iPhone předobjednat již 14. září. Další země budou následovat do konce měsíce. [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=xNsGNlDb6xY[/youtube]  

Publikováno: 15. 09. 2012

Kategorie: Mobilní telefony

Autor: Ivana Kolářová

Tagy: 4G | apple | iOS | iOS 6 | IPhone 5 | LTE | mobil | Retina displej | smartphone