Zumba - fenomén, který ovládl fitness svět

V dnešní době si ve fitness centrech můžete vybrat z nepřeberného množství různých typů cvičení. Některé jsou zaměřené na posilování, jiné na kardio. Mezi nejžádanější lekce dnes patří bezesporu cvičení, které kombinuje prvky aerobiku a tance. Nazývá se zumba a stala se hitem nejen ve světě, ale i u nás v České republice.

Co je to zumba?

Zumba je fitness program, který se cvičí na latinsko-americkou hudbu. Slovo zumba vychází ze španělského slangu, kdy zumbare znamená „bavit se, rychle se hýbat“. Často se kombinují jak rychlé, tak pomalé rytmy. Nepočítá se, ani není důležité, kolik cviků jste odcvičili. Základem je hlavně bavit se. Může ji praktikovat každý a rozhodně nemusíte být tanečníkem, abyste hodinu zvládly.

Historie

Zumba se poprvé objevila v 90 letech v Columbii. Vymyslel ji Alberto Perez, původně učitel aerobiku. Když si na jednu ze svých hodin zapomněl vzít hudbu, rozhodl se použít kazety, které měl u sebe s latinsko-americkou hudbou. Hodina s úplně novými tanečními prvky sklidila velký úspěch, a proto se Alberto Perez rozhodl založit zumba Fitness LLC.

Typy zumby

I zumba má různé druhy lekcí, mezi nimiž si můžete vybrat. K nejnavštěvovanějším patří Zumba Basic Steps Level 1, který obsahuje základní kroky zumby a obsahuje tance jako je salsa, cumbia, reggeaton nebo merengue. Dalším stupněm je Zumba Basic Steps Level 2. Ten doplňuje i další taneční styly. Například belly dance, tango, samba a flamenco. Pokud patříte ke starším ročníkům, navštivte Zumba Gold, která je speciálně vytvořená pro aktivní seniory. Existuje i zumba Gold Chair class zaměřující se na zdravotně postižené jedince.

Zumba Toning kombinuje taneční prvky s posilováním. Hlavním cílem těchto hodin je spalování kalorií a tvarování těla. Při těchto lekcích se používají speciální činky připomínající rumba koule.

Jestli máte rádi vodu, zamiřte na originální hodiny probíhající ve vodě. Aqua Zumba je vhodná pro jedince, kteří trpí nadváhou nebo jsou po nemoci.

Zumba vytvořila i program věnovaný pro ty nejmenší. Zumbatomic je určená pro děti od 4 do 12 let, lekce trvá kolem 30 minut a snaží se v dětech vzbudit radost z pohybu.

Jak probíhá hodina?

Jednotlivé lekce trvají většinou 60 minut. Začíná se warm-upem, neboli zahřátím, kde se používají jednoduché kroky. Poté následuje choreografie instruktora, kde hlavní roli hraje hudba. Na zemi se při Zumbě necvičí. Celá hodina probíhá ve stoje včetně závěrečného protažení, kdy se má snížit tepová frekvence.

Při zumbě nepotřebujete žádné speciální oblečení. Stačí obyčejné tílko, kraťasy nebo třeba legíny. Nezapomeňte na pohodlné boty, které vám umožní otočit se na špičce. Počítejte s tím, že se během hodiny pěkně zapotíte, takže si sebou přibalte ručník a samozřejmě i dostatek tekutin.

Zumba a hubnutí

Během Zumby dochází k efektivnímu spalování tuků a tvarování postavy. Procvičíte a zpevníte si především nohy, břicho a hýždě. Jedná se o intervalový trénink, což znamená, že necvičíte v jednom tempu. Naopak, rytmus hudby se neustále mění, proto je Zumba vhodná pro jedince, kteří chtějí hubnout. Pokud máte dobrého instruktora, můžete za jednu hodinu spálit až 900kcal.

Trpíte-li však výraznou nadváhou, nejdříve si zajděte za svým doktorem, který vám poradí, zda je pro vás Zumba to pravé.

Publikováno: 23. 11. 2012

Kategorie: Cvičení

Autor: Kateřina Malinská