Výkup, nebo komisní prodej auta?

Máte v plánu prodat automobil za dobrou cenu, rychle a bez starostí? Pak můžete vyzkoušet jeden ze dvou způsobů – buď se pustit do komisního prodeje, nebo využít výkup vozidel. Obojí má své výhody a svá specifika.

Výkup vozidel

Výkup auta nebo výkup dodávky je pravděpodobně nejrychlejší a nejbezpečnější způsob, jak vůz prodat. Peníze dostanete ihned bez čekání a bez starostí. Není problém ani prodej vozu s menší vadou nebo jinými nedostatky. Na druhou stranu za vůz nedostanete tolik peněz, jako kdybyste ho prodávali přes vlastní inzerci. Tam však vůz může „ležet“ i několik měsíců. Výkup vozidel funguje na jednoduchém principu. Jednoduše zavoláte či přes formulář napíšete do vybrané společnosti a v případě, že se oboustranně dohodnete na ceně, domluvíte si datum, čas a místo prodeje (zpravidla zástupce společnosti dorazí za vámi). Celý výkup netrvá déle než hodinu a peníze vám na účtu přistanou bez prodlení.

Komisní prodej

Komisní prodej je trochu jiný. Při něm prodejci, případně autobazaru předáte své vozidlo s veškerým příslušenstvím, klíči i doklady a na oplátku si vezmete jeden výtisk smlouvy o zprostředkování prodeje věci (případně komisionářské smlouvy, pokud se uzavírá mezi dvěma podnikajícími subjekty). Tato smlouva opravňuje prodejce k tomu, aby vozidlo za provizi vaším jménem prodal. Cenu si určujete sami a celý prodej se odehrává v rámci týdnů až měsíců. Riziko komisního prodeje spočívá především v tom, že majitelem auta zůstáváte vy, nikoliv prodejce. Vy tudíž figurujete v kupní smlouvě, aniž byste mohli ovlivnit, kdo si vůz koupí a zda mu zprostředkovatel nezamlčel nějakou závadu. Proto je vhodné si ke komisnímu prodeji vybrat opravdu renomovanou firmu. Je na vás, jakou metodu prodeje si pro své vozidlo vyberete. Zatímco jeden způsob je rychlejší, pohodlnější a s menšími riziky, u druhého můžete v konečném důsledku získat více peněz.

Publikováno: 30. 09. 2022

Kategorie: Auto-moto

Autor: Ivana Kolářová