Vybíráte aku vrtačku? Nepodceňujte ani napětí baterie!

Další parametr, který byste neměli při výběru aku vrtačky podceňovat, je napětí akumulátoru. Aku vrtačky seženete s napětím baterie cca od 3,6 do 20 V. Laicky můžeme říci, že čím vyšší je napětí baterie, tím vyšší bude také výkon vrtačky. Pro běžné práce okolo domu či chalupy si pořiďte aku vrtačku s napětím o hodnotě alespoň 12 - 14,4 V. 20 V aku vrtačky jsou určeny především pro profesionály. Dobrá zpráva je, že když baterie do vrtačky vypoví službu, můžete si pořídit novou (např. na aku-shop.cz), aniž byste byli nuceni utrácet plnou částku za celý nástroj.

Zkontrolujte počet rychlostních stupňů, popřemýšlejte nad příklepem

Vybírejte z aku vrtaček s 1 nebo 2 rychlostními stupni. Jednorychlostní aku vrtačky jsou vhodné především na šroubování. Na vrtání totiž nemají dostatečnou rychlost. Pokud chcete s aku vrtačkou vrtat do měkčích materiálů (dřevo, plast, kov apod.), pořiďte si dvourychlostní nářadí. Jeden stupeň je určen ke šroubování, druhý s vyššími otáčkami právě pro vrtání. Existují samozřejmě také aku vrtačky s příklepem, který vám usnadní vrtání i do méně tvrdého panelu či cihlové zdi. V dnešní době není vrtačka s příklepem prioritou. Existují totiž různé druhy vrtáků, které mohou vrtat do cihly i betonu bez použití příklepu. Opět tedy bude záležet na konkrétním vybavení a příslušenství k danému modelu aku vrtačky.

Jaké další parametry při výběru aku vrtačky zohlednit?

Nastavitelná síla utahovacího momentu se vám může hodit hlavně v případě, kdy budete šroubovat do měkčích materiálů - např. plastu či sádrokartonu. Světlo: snadno se vám může stát, že budete pracovat v tmavém koutě, kde je nedostatek světla. V takovém případě vás potěší, pokud bude vaše aku vrtačka vybavena LED světlem, které si zapnete kdykoliv bude potřeba. Spona na opasek / poutko: pokud budete pracovat ve výškách (na střeše, pod stropem a pod.), Jistě oceníte sponu na opasek nebo poutko, díky kterému si aku vrtačku snadno připevníte k pásu či zápěstí. Nebudete tak muset řešit otázku, kde aku vrtačku bezpečně usadit... Stejně praktický může být také držák na jednotlivé bity. Přenosné balení: některé aku vrtačky jsou vybaveny přepravním kufříkem, do kterého můžete kromě samotné vrtačky uložit i další příslušenství. Své nářadí chráníte před poškozením a navíc ho máte přehledně uloženy. Ergonomicky tvarované držadlo: moderní aku vrtačky mají protiskluzové opláštění, díky kterému se aku nářadí lépe drží a nehrozí vyklouznutí z ruky. Pomáhá však také tlumit nárazy a vibrace, které při práci vznikají.

Publikováno: 17. 01. 2021

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Ivana Kolářová