Víra v automaty

Velká skříň plná štěstí, peněz a radosti. Jak tomu může někdo v dnešní době věřit? Snadno. Je to stejně lákavé jako před třiceti lety. Nedošlo ke změně na straně automatů ani hráčů. Stejně zrádné, stejně pochybné, stejně mučivé.

Lákadla všude kolem

Těžko říct, co lidi k automatům poutá. Co je přesvědčuje o tom, že zrovna na ně čeká štěstí a tučná výhra, že oni jsou ti vyvolení. Někoho tam dožene syndrom vyhoření, kdy už nevidí jinou možnost, dalšího problémy v práci nebo na domácí půdě, finanční potíže, touha po změně a povyražení. Může to být i únik od léčby závislosti na alkoholu nebo drogách. Gamblerství je každopádně problém, se kterým se člověk většinou nevyrovná sám a musí vyhledat pomoc druhých nebo dokonce odborníků.

Problém s gamblerstvím se často bagatelizuje a nepřikládá se mu taková důležitot jako například závislostem na alkoholu nebo drogách, pravda je ale taková, že jde o vážnou diagnózu, kdy jednotlivec utkvěle lpí na nějaké své představě a neumí se od ní sám odpoutat. Násilné odtržení může vyvolat příznaky syndromu vyhoření včetně agresivity a narušení mezilidských vztahů. A ani domluva se nemusí setkat s úspěchem. Každá strana by totiž měla svoji pravdu. Je to začarovaný kruh a co se týká komunikace, vyžaduje otázka gamblerství opatrné našlapování kolem a citlivý přístup.

Jak se chovat ke gamblerovi?

Největší potíž je v tom, jak se k závislému chovat. Mnohdy je lepší svěřit se terapeutovi nebo odborníkovi, který ušije řešení přímo na míru.

Pokud gambler nereaguje, záleží na vás, jestli si zachováte důstojnost nebo budete do úmoru hledat způsoby pomoci. Myslete ale na to, že v momentě, kdy je situace vážná a neúnosná, můžete přijít i o vlastní prostředky nebo dokonce majetek, protože člověk závislý na automatech nezná hranice slušnosti a bere všude, kde se dá. Drobné krádeže jsou běžné a vy sami musíte jasně stanovit, co už je přes čáru. I to je jedna z metod, která závislým lidem pomáhá. Bolí, ale pomáhá.

Publikováno: 30. 09. 2022

Kategorie: Zdraví

Autor: Ivana Kolářová