Ultrazvukové čističky nacházejí stále větší uplatnění: Na co se dají použít?

Moderní technologie čím dál více prostupují naším životem a společností. Platí to také pro oblast hygieny a čištění. V tomto směru se dostává do popředí takzvané ultrazvukové čištění, díky němuž se dá snadno a velmi efektivně odstranit i pouhým okem neznatelná špína. Jaké jsou možnosti využití ultrazvukových čističek?

Aplikace v domácnosti

Pro domácí potřeby se dají pořídit malé ultrazvukové čističky v podobě vaniček. Do kapaliny, která je v nich obsažená, se mohou ponořit kupříkladu nejrůznější zlaté a stříbrné předměty. Zejména se jedná o šperky, náramky, ale také třeba příbory, u nichž časem došlo ke ztrátě původního lesku a barvy. Ultrazvukové vlny vyvolají reakci, kdy se vytvoří miliony drobných bublinek ve vodě. Tyto bublinky pak předměty dokážou očistit od nejdrobnějších nečistot a usazenin, jež se vyskytují na povrchu. Celý proces je velmi rychlý a bezpečný, přitom maximálně efektivní. Běžným čištěním pomocí chemických přípravků byste nikdy nedosáhli stejného účinku. Ultrazvukové čištění pomáhá odstranit rovněž mastnotu.

Využití v průmyslu

Daleko častěji se ultrazvukové čističky aplikují v průmyslovém odvětví, používá je dnes celá řada firem. Typicky jde například o automobilový průmysl, kde se vyrábějí součástky, u nichž je zapotřebí, aby byly zcela zbavené drobných nečistot a mastných částic. Ultrazvukové čištění je praktickou záležitostí rovněž v potravinářském odvětví průmyslu, kde je nutné brát ohled na maximální hygienické zásady. V neposlední řadě se pak čištění pomocí ultrazvuku uplatňuje při výrobě elektronických zařízení. V menších obchodech a výrobních procesech ultrazvuk pomáhá kromě jiného klenotníkům, nezřídka kdy se přístroje pro ultrazvukové čištění vyskytují také u restaurátorů, kteří pečují o staré a cenné předměty, při jejichž renovaci je nutné brát ohled na šetrnost. A to je další charakteristická vlastnost ultrazvukového čištění. Při jeho využití totiž nehrozí poškození povrchů ošetřovaných předmětů.

Publikováno: 20. 07. 2020

Kategorie: Technika

Autor: Ivana Kolářová