Tipy na nejlepší biologicky odbouratelné prací prášky

Prací prášek můžeme označit za malý zázrak, jelikož v kombinaci s vodou dokáže snadno odstranit skvrny z oblečení. Je to však často dáno jeho chemickým složením. Toto je však jeho velké negativum. Naštěstí na trhu existují i biologicky odbouratelné prací prášky.

Co je biologická rozložitelnost?

Některé prášky jsou biologicky odbouratelné lépe, jiné hůře. A co je to vlastně ona schopnost toho, že je biologicky rozložitelný? V praxi to znamená situaci, že i když je doslova vypuštěný do přírody, dokážou se jednotlivé organické látky rozkládat, a to vlivem působení běžných mikroorganizmů. Ve většině případů je biologická odbouratelnost charakterizovaná i tím, že se dané složky rozloží na vodu a oxid uhličitý. Tím nadále nezůstávají ve své původní formě součástí přírody, a zároveň jí nijak neškodí.

Především tenzidy

Hlavní složkou každého pracího prášku jsou takzvané tenzidy. Jde o povrchově aktivní látky, které mají pozitivní vliv na odstranění skvrn. Zároveň se jedná právě o ty látky, u kterých se řeší biologické odbouratelnost. Čím je lepší, tím pochopitelně lépe. Nutno totiž říci, že tenzidy jsou velkou složeninou různých chemických látek a tak v závislosti na různých prášcích může dojít k tomu, že některé jsou biologicky odbouratelné lépe, jiné hůře.

Jaké jsou nejlepší?

Pokud hledáte biologicky odbouratelné prací prášky, je vhodné vsadit třeba na známá alkalická mýdla. Jistě nemusíme připomínat léty prověřené mýdlo s jelenem, které právě do této skupiny patří. Jsou to ale i další prací prášky, u kterých je biologická rozložitelnost velmi dobrá. Obvykle provedená do sedmi dní. A to primárně v rámci čističek odpadních vod. Jedná se například o tekutý prací prášek Frosch, koncentrovaný tekutý prací prášek Ecover, nebo prostředky na praní DonGemini, či také Sodasan. Negativum může být to, že ne každý na našem trhu seženete.

Publikováno: 15. 01. 2020

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Ivana Kolářová