Stěhování po Praze: Příběhy z bojiště činžáků a paneláků

"Stěhuju se na Žižkov! Do krásného bytu v činžáku!" nadšeně oznamovala Markéta všem přátelům. O měsíc později, když stála pod schodištěm a počítala schody do třetího patra, její nadšení poněkud opadlo. "Nenapadlo mě, že ta romantická fotka vysokého činžáku znamená hlavně spoustu schodů bez výtahu."

Stěhování Praha 3 je skutečně disciplínou pro otrlé. Historická zástavba s úzkými točitými schodišti, nedostatek parkovacích míst a často nemožnost použít stěhovací plošinu kvůli hustému vedení trolejbusů – to vše dělá ze stěhování do této lokality nezapomenutelný zážitek.

"Do třetího patra jsme nosili věci pět hodin," vzpomíná Markéta. "Pak nám zavolal soused, že máme na střeše nákladní výtah pro rekonstrukce. Prý ho používají řemeslníci. Kdybychom to věděli dřív, ušetřili bychom si záda i několik hodin života."

Když panelák není spása

Oproti tomu stěhování Praha 4 nabízí na první pohled jednodušší podmínky – paneláky s výtahy, širší ulice, lepší možnosti parkování. Ale zdání může klamat.

"Myslel jsem, že stěhování na Spořilov bude hračka," směje se dnes Petr. "Jenže výtah byl tak malý, že jsme museli rozebrat skoro všechen nábytek. A ty nízké stropy! V činžáku jsme měli vysokou skříň, která se do paneláku prostě nevešla. Museli jsme ji prodat."

Výtah v paneláku je sice požehnání, ale často se do něj nevejdou větší kusy nábytku. A pokud se stěhujete do vyšších pater, nošení po schodech není o moc příjemnější než v činžáku – schodiště v panelácích jsou sice rovná, ale často úzká a strmá.

Profesionálové: ti, kteří viděli všechno

"Jednou jsme stěhovali klavír do pátého patra na Žižkově," vzpomíná veterán stěhovací branže. "Schodiště bylo tak úzké, že jsme museli klavír vytáhnout po fasádě přes balkón. Sousedi koukali, jako bychom byli z cirkusu."

Podobné příběhy ze stěhování Praha 3 nejsou výjimkou. Staré domy mají své kouzlo, ale to rychle vyprchá, když se snažíte protáhnout rozkládací pohovku zatáčkou na schodišti.

"V Praze 4 zase řešíme spíš vzdálenosti," vysvětluje stěhovák. "Od parkoviště k vchodu může být i sto metrů, na sídlištích někdy i víc. To je pak záhul, když stěhujete kompletní domácnost."

Parkovací magie aneb první překážka dne

Ještě než se dostanete k samotnému stěhování, musíte vyřešit otázku: Kam postavíte stěhovací vůz? V Praze 3 je to často hlavolam hodný šachového velmistra.

"Na Žižkově jsme jednou kroužili skoro hodinu, než se uvolnilo místo," vzpomíná řidič stěhovací firmy. "A to jsme přijeli v šest ráno. V osm už tam není šance zaparkovat ani motorku."

Stěhování Praha 4 bývá v tomto ohledu milosrdnější, ale i tam platí: kdo dřív přijde, ten dřív stěhuje. Zvlášť u velkých panelových domů, kde může stěhovat víc rodin najednou.

Rady přeživších

Co tedy poradit těm, kteří se chystají na stěhování v těchto čtvrtích?

Projděte si cestu předem – od parkování až po dveře bytu. Změřte kritické průchody a srovnejte je s rozměry vašeho nábytku.

Při stěhování Praha 3 zvažte, zda nepožádat o dočasné povolení k parkování – městská část je umí vydat pro stěhovací vozy.

Pokud se stěhujete do paneláku v Praze 4, zjistěte si rozměry výtahu. Velké šance jsou, že váš gauč se do něj zkrátka nevejde.

A hlavně – nestěhujte se sami. Ať už si pozvete kamarády nebo profesionály, stěhování je týmový sport. S dobrým týmem zvládnete i ty nejkrkolomnější žižkovské schody nebo nekonečné chodby nuselských paneláků.

Publikováno: 23. 03. 2025

Kategorie: Bydlení