Proč jsou diamanty tak drahé?

Milujeme je téměř všichni. Drahé kameny nás fascinují od pradávna a máme k nim více než pozitivní vztah. Obdivujeme jejich krásu a zároveň využíváme jejich vlastností i v praxi. Mnohé drahé kameny se využívají v elektronice či v průmyslu. Ale proč mají takovou cenu? Důvod je prostý – v přírodě se nacházejí vzácně. K těm nejvzácnějším pak patří diamanty – kameny, které mnohé kultury považovaly za dar bohů a přisuzovali jim magické schopnosti. Společně se zlatem patří k nejoblíbenějším investicím.

Co rozhoduje o ceně diamantů?

Pokud vás diamanty fascinují a pohráváte si s myšlenkou na pořízení pěkného šperku, měli byste se seznámit s důležitými fakty. Roli hrají především tato kritéria: čistota, brus, váha a barva. Kombinace těchto faktorů má zásadní vliv na cenu kamene. Co se týče klasických investičních diamantů, vyznačují se kulatým brusem, vysokou čistotou a bílou barvou. Ale proč si investoři rádi vybírají právě diamanty? Bez ohledu na to, zda jde o investiční kameny, nebo šperky, například diamantové náhrdelníky, jsou výhody naprosto jednoznačné. Drahokamy lze snadno přemístit, jejich hodnota rychle roste (cca 3 % za rok) a není snadné je poškodit. Jako konzervativní investice jsou zkrátka nepřekonatelné. Vzhledem k tomu, že trh ovládá jen hrstka společností, by cena drahých kamenů neměla klesat.

Ženy diamanty milují, lepší dárek neexistuje

Přemýšlíte-li právě nad tím, čím potěšit ženu svého srdce, diamanty jsou jasnou volbou. Ačkoliv se o tom možná nikdy nezmínila, krásný šperk jistě neodmítne. Ať už jde o prsteny nebo třeba nádherné briliantové náramky, drahokamy působí na ženskou psychiku doslova jako magnet. Bezesporu jde o jeden z nejlepších dárků k významným událostem.

Publikováno: 20. 07. 2019

Kategorie: Krása

Autor: Ivana Kolářová