Ukradli vám osobní věci z šatny u bazénu? S pojištěním domácnosti budete v suchu!

Že si máme na svoje osobní věci dávat pozor, je věc všeobecně známá. Někdy ale ani naše obezřetnost nedokáže zabránit nenechavcům v krádeži. Třeba když si své věci odložíme do skříňky v šatně bazénu, sauny či fitka. Nicméně i kdyby na stěně visel nápis, že „za odložené věci se neručí“, s pojištěním domácnosti můžete být v klidu. Škodu vám totiž taková pojistka uhradí!

Na co se vztahuje pojištění domácnosti?

Pojištění domácnosti patří k nejoblíbenějším pojistným produktům, domácnost ostatně mají pojištěny takřka dvě třetiny Čechů. Tato pojistka bývá právem chápána jako smysluplný a praktický nástroj, který poskytuje ochranu movitému vybavení domácnosti – ať už jde o zařízení bytu (spotřebiče, světla, nábytek), příslušenství (kuchyňskou linku, tapety, obklady) či audiovizuální a výpočetní techniku, fototechniku, sportovní vybavení, starožitnosti, sbírky, cennosti, knihy či oblečení.

Ne každý už ovšem ví, že s pojistkou domácnosti máte své osobní věci pojištěny nejen u sebe doma, ale také pokud je máte na sobě, při sobě nebo u sebe. Pokud vás tedy někdo o věci osobní potřeby oloupí například venku na ulici, pojistka vám způsobenou materiální újmu uhradí. To stejné platí i v situaci, kdy věci zmizí z motorového vozidla.

A ještě méně známá je skutečnost, že pojistnou ochranu lze uplatnit také ve chvíli, kdy své věci krátkodobě a účelně odložíte na místech, která k tomu bývají určená – jako například do šatních skříněk, když si půjdete zaplavat nebo zacvičit. V šatně ukradený mobilní telefon tak pojištění domácnosti uhradí – a to jak na území České republiky, tak i při cestách po Evropě.

Pojištění domácnosti má odpovědnost i za vaše osobní věci

Nejlepší ochranou před krádežemi přirozeně bývá prevence a opatrnost, ale když půjdete třeba do sauny, tak se zkrátka a dobře převléknout musíte a své osobní věci si v šatně uložíte. Ale nemusíte se obávat – i na takto odložené věci se vaše pojištění domácnosti bude vztahovat.

Dejte si přesto pozor, zda provozovatel (například v rámci svého provozního řádu) nemá konkrétně specifikováno, kam byste měli své věci ukládat, případně jakým způsobem tak učinit. Rozhodně se ovšem nemůže své odpovědnosti za vámi řádně odložené věci zbavit.

Pokud ovšem dopředu víte, že si budete během dne na podobném veřejném místě své osobní věci odkládat (byť třeba do uzamčené šatní skříňky), je vhodné s tím předem počítat a nemít s sebou zbytečně cenné věci. Pojišťovna by totiž v některých případech, kdy by například došlo k odcizení výjimečně drahé osobní věci, mohla pojistné plnění snížit.

Publikováno: 21. 12. 2023

Kategorie: Finance

Autor: Dita Válková