Kde se vyrábí autoklíče?

Technologie se velmi rychle vyvíjí napříč všemi odvětvími průmyslu. V automobilovém průmyslu je rychlost vývoje opravdu vysoká a téměř každý rok se setkáváme s novinkami nejen u motorů či karoserií, ale také u autoklíčů. Víte ale, kde a jak se klíče k autům vyrábí?

Výroba u nás

Pro světové automobilky se klíče vyvíjí, testují a vyrábí u nás, v České republice, konkrétně ve Frenštátě pod Radhoštěm, kde se výrobě autoklíčů věnují. V rámci jednoho koncernu jsou klíče téměř totožné, skládají se z 35 až 40 komponentů a mají většinou takové vlastnosti, jaké si konkrétní automobilka přeje. Jednotliví výrobci automobilů se od sebe již liší, protože každý má jiné požadavky a specifikace na své klíče. Z venku se tak autoklíče odlišují pouhým logem nebo tvarem plastové krytky, uvnitř jsou však úplně jiné materiály a funkce.

Jiné specifikace

To, jaké požadavky konkrétní automobilky mají, je pochopitelně tajné, ale obecně musí klíče od auta vydržet teploty od mínus 40 do 80 stupňů, přežít vyprání v pračce i třeba pád z několika metrů. V dalších testech, dle požadavků jednotlivých automobilek, se zkouší třeba hodit z okna nebo přejet autem. Testují se samozřejmě také různé možnosti uvolnění planžety u vystřelovacích klíčů, odolnost tlačítek na dálkovém ovládání centrálního zamykání vozu a mnoho dalších drobností. Například pro odemknutí automobilu musíme ovládání stisknout mnohem větší silou než pro zamčení. Je to proto, abychom omylem vůz neodemkli a patří to mezi standardní požadavky výrobců aut jako jeden z bezpečnostních prvků. Pokud budeme s klíči zacházet šetrně, měli by vydržet až půl milionu stisknutí, což je mnohem déle než běžná životnost automobilu. Přesto však mohou nastat momenty, kdy dojde k poškození autoklíčů. V takovém případě se nepouštíme do opravy na koleni, ani nedáme na chytré rady kamarádů a poškozené klíče odvezeme do profesionálního servisu pro odbornou opravu.

Publikováno: 31. 07. 2022

Kategorie: Auto-moto

Autor: Ivana Kolářová