Najít dobré zaměstnání není utopie

Nezaměstnanost je sice poměrně vysoká a lidí, kteří jsou bez práce, přibývá. To koneckonců slyšíme velmi často ze zpráv v rádiu či televizi. Na první pohled by se tak mohlo zdát, že situace na trhu práce je velmi zoufalá a najít dobrou práci je téměř nemožné. Pozitivní na tom však je, že stále ještě platí pravidlo, že kdo hledá ten najde, i když je to někdy běh na delší trať.

Jestliže i vy patříte k těm nešťastníkům, kteří přišli o práci, nezoufejte. V dnešní době je celkem běžné, že čas od času člověk ztratí práci, takže v tom nejste sami a rozhodně není třeba se stydět. Důležité je nepodléhat skepsi, postavit se k nenadálé životní situaci čelem a na cestě za novou prací využít všechny dostupné prostředky.

Tip redakce: Víte co je náplní IT manažerů? Informace nalezne zde: http://www.projobs.cz/napln-prace-it-manazer-1023 

Ze všeho nejdříve byste měli zamířit na Úřad práce, kde se zaevidujete jako uchazeč o zaměstnání. Je velmi pravděpodobné, že vám úředníci ani při nejlepší vůli práci nenajdou, ale stát za vás alespoň zaplatí sociální a zdravotní pojištění a v lepším příapdě budete mít také nárok na podporu v nezaměstnosti.

To, že jste se přišli o práci, si rozhodně nenechávejte pro sebe a zmiňte se o tom před sousedy, rodinou a známými. Zkrátka a dobře rozhoďte sítě všude, kde je to možné. Třeba budete mít štěstí a někdo bude o volném místě, na které byste se hodili, vědět.

Zaměstnání hledejte aktivně také na internetu, spousta firem volné pozice pravidelně zveřejňuje na jednom z mnoha pracovních portálů. Štěstí můžete vyzkoušet třeba webu projobs.cz, na kterém je momentálně zveřejněno více než 7 a půl tisíce pracovních nabídek. A kdo ví, ttřeba někdo z inzerujících zaměstnavatelů hledá právě vás. Vyhledávání je zcela jednoduché a intuitivní a práci zvládně i člověk s minimální zkušeností s prací na počítači. Stačí do vyhledávacího formuláře zadat pozici a město, ve kterém chcete pracovat. A Díky jednoduchému formuláři můžete velmi rychle na vybranou nabídku také dopověď. Pokud se na webu zaregistrujete, dáte tak zaměstnavateli možnost, aby se o vašich profesních zkušenosti přesvědčil přímo ve vašem profilu.

Spoustu volných pracovních míst na webu projobs.cz najdete také v lokalitách, o kterých se velmi často mluví v souvislosti s vysokou mírou nezaměstnanosti. Příkladem může být severní Morava. Soustředíte-li své vyhledávání na okres Ostrava (http://www.projobs.cz/okres-ostrava-mesto), objeví se vám několik stovek akutálně volných pozic.

Na druhou stranu si nedělejte marné iluze, že si stabilní zaměstnání najdete ze dne na den. Odborníci tvrdí, že v současné době je zcela běžné, že i vysokoškolsky vzdělaný člověk s paraxí hledá práci mnohdy i půl roku. I přesto, že toto zjištění není zrovna příjemné, není třeba podléhat depresi a katastrofickým scénářům.

Nadmíru volného času věnujte svým koníčkům a myslete na to, že konečně máte prostor k sebevzdělávání. Přihlaste se třeba do angličtiny, s níž už dlouho bojujete nebo do počítačového kurzu. Zvedne vám to seběvědomí, nebudete mít tolik času podléhat chmurným myšlenkám a sebelítosti a v neposlední řadě potkáte nové lidi a s nimi možná získáte užitečné kontakty.

Nebojte se ani přijmout třeba jen dočasnou práci. Získáte nějaký příjem, rozšíříte si obzory a naučíte se něco nového. V neposlední řadě také neztratíte pracovní návyky a budete mít důvod ráno vstávat z postele.

Při hledání práce se podívejte i po brigádách, ty sice většinou určeny pro studenty, ale vyhýbat se jim nemusí ani starší lidé. Bez povšimnutí nenechávejte ani práci na poloviční nebo zkrácený úvazek, může to pro vás být krok správným směrem. Pokud zaměstanavatel uvidí, že jste pracovití a je na vás spoleh, nejspíš o vás nebude chtít přijít a možná vám nabídne lepší pracovní podmínky.

Další možností, ke které se uchylují zejména mladší ročníky je práce v zahraničí. Díky otevřenému pracovnímu trhu v Evropě je poměrně snadné najít zaměstnání za hranicemi naší země. A stále více Čechů této možnosti využívá.

Ať se rozhodnete hledat práci v zahraničí nebo u nás, neztrácejte naději, pokud se vám nedaří nic najít. I když se to na první pohled nezdá, práce je pro pracovité lidi stále docela dost.

Tip: Víte jaký je průměrný plat IT manažerů ? Nalezne to zde: http://www.projobs.cz/prumerny-plat-it-manazer-1023

Publikováno: 29. 07. 2013

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Ivana Kolářová