Lovci hlav

Průměrný divák odkojený holywoodem v životě neviděl film norské kinematografie, což je někdy škoda. Mimo USA vznikají někdy velice zajímavé snímky (Faunův labyrint) a tento mezi ně zajisté patří. Jedná se o detektivní adaptaci románu od světového autora Jo Nesba a určitě se u tohoto snímku nebudete nudit. Děj se věnuje Rogeru Brownovy (Aksel Hennie). Měří 168cm, má krásnou manželku, jezdí v Lexusu a má přepychovou vilu. Roger je profesionální hledač talentů (Lovec hlav), ale aby si udržel svou manželku, která otevírá galerii a samozřejmě ji zahrnuje drahými šperky, využívá nepřítomnosti svých klientů v jejich domovech a potají jim krade vzácné obrazy.

Vše funguje dokud Rogera neseznámí při otevření galerie manželka s Clase Grevem (Nikolaj Coster-Waldau, kterého znáte ze Hry o trůny). V něm totiž Roger vidí perfektního kandidáta pro post vysokého manažera ve velké společnosti. Náhodou se mezi řečí zmíní o velmi vzácném Rubensově obrazu, který visí u babičky na zdi. Rogera neznepokojuje fakt, že se setkal s člověkem, který má zájem o pozici o kterou je zrovna velmi velký zájem. Také neví, že se z lovce stala lovená zvěř.

Film provází spousta humoru, i toho nejčernějšího. Nad některými morbidními scénkami vám budou pocukávat koutky. Možná díky tomu, že nemá nálepku holywood si může dovolit některé scény. Příběh spletitý, jednotlivé střípky se vám postupně odhalují a tvoří perfektně vymyšlený celek. Filmová adaptace se příliš neliší od knižní předlohy, což nebyl lehký úkol vzhledem k rozsáhlosti románu. Film je o přežití, o nefungujícím vztahu a také o Rogeru, který měří pouhých 168cm... A ani trochu mu to nevadí!