Jste kadeřnicí v salonu? A víte, jaké jsou vaše povinnosti v BOZP?

Když se nám nelíbí náš účes nebo když nám ofina začne sahat do očí, zajdeme si do kadeřnického salonu, kde se nám šikovná kadeřnice postará o zbrusu nový účes. Málokdy si však uvědomujeme, že i taková kadeřnice musí splňovat mnoho povinností týkajících se BOZP. Pakliže patříte ke kadeřnicím, určitě víte, jaké jsou vaše povinnosti v BOZP. Že nevíte? Pojďme si je zmínit.

Ať už podnikáte ve stavařině, jste osobou samostatně výdělečně činnou nebo jste kadeřnicí, musíte mít vyřešenou bezpečnost práce, jinak by vám mohla být udělena v případě kontroly nemalá finanční pokuta. Pokud jste kadeřnicí, prozradíme vám, co všechno spadá do BOZP a co je třeba mít hotové, vyřízené a vyřešené, aby se vám vyhnula nemalá sankce v případě kontroly.

Povinnosti kadeřnic související s BOZP

Vždy musí být pracovní místo udržované v čistotě a v pořádku. Konkrétně je třeba mít čisté podlahy, které musí být zároveň rovné a nekluzké. Také je třeba pravidelně odklízet vlasy z podlahy i z kadeřnických pomůcek.

Další povinností jsou křesla. Kadeřnictví by mělo být vybaveno křeslo s nastavitelnou výškou, která se bude upravovat vždy dle potřeby kadeřnice a klienta. Díky křeslům s nastavitelnou výškou se lze hravě vyhnout jednostranné námaze.

Kromě toho je třeba mít vytvořený dostatečný prostor pro volný pohyb kolem křesla, na němž sedí klient, a harmonogram je třeba udržovat v takové podobě, aby nebyl moc nabitý a aby byl čas na přestávku na jídlo, a to nejdéle po šesti hodinách ustavičné práce.

Jelikož při práci kadeřníka se většinou stojí, BOZP vyžaduje také střídání stání a sezení při práci. Ustavičné stání je totiž obrovskou zátěží nejen na záda, ale také na boky i nohy.

Nevíte si s BOZP rady?

Pokud si ve svém salonu nevíte s bezpečností práce rady, obraťte se na firmu Extéria, což je přední poskytovatel poradenství v oblasti BOZP a PO v České republice i na Slovensku.

Publikováno: 31. 07. 2019

Kategorie: Podnikání

Autor: Ivana Kolářová