Japonskou zahradu můžete mít i vy

Máte sen o zahradě, která je inspirovaná východem? Přestaňte o tom jen snít a udělejte vše pro to, abyste svou vysněnou zahradu měli i vy. Zajímejte se o jednotlivé prvky japonské zahrady a naplánujte si ji kolem svého domu nebo alespoň v části své zahrady, pokud vám to její velikost dovolí.

Jak vypadá japonská zahrada

Japonská zahrada přímo svádí k posezení a meditaci. Jedná se o upravenou zahradu, která však ctí přírodní prvky a v ideálním případě kopíruje tvar zahrady. Některé části je možné oddělit kamennými cestami, případně přemostěním. Ve většině japonských zahrad nechybí lavička k odpočinku, znázornění živlů a také typicky japonské rostliny, ať už se jedná o sakury nebo bonsaje.

Co by nemělo chybět

Do japonské zahrady rozhodně patří voda. Tím ovšem není myšlen bazén, ale spíš přírodní nebo uměle vytvořený potůček, říčka, vodopád nebo alespoň jezírko. Skvěle se hodí symboly země vycházejícího slunce, mezi které patří sošky buddhy, různé svatyně, případně dřevěné dekorace a doplňky. V japonské zahradě mohou být lucerny, pítka pro ptáky, altánek nebo také ploché kameny. Specifickým znakem je strašák na jeleny, kterému se říká shishi-odoshi.

Jaké živly znázornit

V evropských zemí patří mezi živly oheň, voda, vzduch a země. Ve východních zemích se mluví o pěti prvcích, kam patří dřevo, oheň, země, kov a voda. Tyto živly se objevují také v čínském taoismu. Pokud však plánujete japonskou zahradu, můžete se inspirovat i dalšími zeměmi východu. Dřevo můžete znázornit lavičkou, stromy, ale také třeba vyskládaným dřevem na topení, případně dřevěnými briketami.

Pokud si vyberete válcové dřevěné brikety, je možné je poskládat do líbivých tvarů a využít k praktických účelům v interiéru, ale i exteriéru. Oheň symbolizuje krb domu, případně venkovní kuchyně a gril na zahradě. Země je samotná zahrada, případně květináče s hlínou. Kov bývá nejčastěji používán u zvonkoher nebo kovových dekorací, plotů a zahradního nábytku. Vodu je možné doplnit zmíněným potůčkem nebo jezírkem.

Nebojte se vybočovat

Nemusíte se bát originálních návrhů zahrady a vnést do svého bydlení prvky oblíbených míst. Vaše zahrada nemusí splňovat jen prvky východu a být čistě japonská. Klidně kombinujte jednotlivé styly a pokud chcete mít alespoň malý meditační kousek inspirovaný japonskou kulturou a zvyky, směle jej umístěte na konec vaší stávající zahrady.

Užijte si u domu příjemné chvíle s grilováním pomocí dřevěných pelet a briket, zahrajte si na trávníku fotbal s dětmi a poskytněte čas sami sobě s meditací ve vašem novém zahradním koutku.

Publikováno: 22. 05. 2021

Kategorie: Bydlení

Autor: Ivana Kolářová