Investice

Diamanty

Jedná se o minerál vzniklý při vysokých teplotách a tlaku z uhlíku. Ve špercích je nejčastěji používán výbrus zvaný briliant.

Z fyzikálního hlediska se jedná o nejtvrdší nerost, který se v přírodě objevuje a má například stejné složení jako tuha ve vaší tužce. Krystaly diamantů, ze kterých se každý skládá, se objevují v podobě šesti, osmi nebo desetistěnu.

U každého diamantu se udává počet karátů. V tomto případě nejsou karáty ukazatelem kvality, ale hmotnosti každého diamantu. Dále je zde čistota, která udává počet defektů v diamantu. Například příměs krystalů jiného nerostu, nezkrystalizovaného uhlíku, nebo prasklin, snižuje čistotu diamantu a tudíž i jeho kvalitu. Pouze 20 procent vytěžených diamantů má dostatečnou čistotu k tomu, aby se daly použít v klenotnictví. Zbytek se použije v průmyslu, jako například řezací nástroje a podobně.

Pokud se tedy již dostane diamant do klenotnictví, musí být vybroušen. Tato práce je velmi náročná a vyžaduje jemnou ruku a velkou trpělivost. Nejčastěji se využívá výbrus do briliantu. Dnešní briliant, zásluhou matematika Marcela Tolkowskeho, má 57 facet – vybroušených plošek.

Jako náhražka diamantu se používá kubický zirkon, či karbid křemíku. Uměle vytvořené diamanty se také řadí mezi napodobeniny, i když mají stejné chemické a fyzikální vlastnosti, jako diamant vytvořený v přírodě.

Diamanty jsou jedny z nejpopulárnějších ozdob na světě a člověka nikdy jejich lesk nepřestane fascinovat.