Dětský pokoj

Co nesmí chybět v pokoji pro prvňáka?

A je to tady! Od teď Vašemu dítěti končí doba bezstarostnosti a začíná doba povinností. Těžko říct pro koho je tohle období horší, jestli pro Vaše dítě nebo pro Vás. A teď nemluvím jen, o dojetí z toho jak už ta Vaše princezna nebo ten malý pirát vyrostli. Kromě dojetí se dostaví i průvan v peněžence. Ono v dnešní době vybavit dítě do školy není levná záležitost. Chce to kvalitní batoh, který nebude ničit jeho záda až bude tahat ty těžké bichle, penál, pera, tužky, pastelky, věci na tělocvik, věci na výtvarnou výchovu atd. a to všechno samozřejmě s nějakými moderními motivy, aby nebyl hned první den školy společensky znemožněn.

Ale to není jediné zařizování, které Vás čeká. Začátkem školní docházky končí čas, kdy byl pokoj Vašeho dítěte pouze místem her, dovádění a nenáviděného spaní. Od teď to bude i prostor, kde se bude učit a psát úkoly. Proto je nutné, předělat dětský pokoj na pokoj velkého mazáka-školáka.

Základem je psací stůl a židle

Až doteď postačil malý stolek na kreslení nebo na hraní. Teď už Vašemu prvňákovi rozhodně stačit nebude! Výška stolu by měla odpovídat výšce dítěte, stejně jako židle. Při sezení by mělo mít dítě srovnaná záda a nohama by se mělo dotýkat země.

Jestli chcete, aby Vašim dětem vydržel stůl déle než dva roky, kupte mu výškově nastavitelný stůl. Nejen, že můžete zvyšovat jeho výšku, ale dále můžete libovolně nastavit i úhel pracovní desky. Cena takového stolu se na internetu pohybuje od 1 400 Kč výš. Pokud budete chtít masiv, počítejte minimálně se 4 000 Kč přes internet. Tyto stoly mívají maximálně jeden šuplík, někdy ani to ne. Tudíž počítejte s nákupem šuplíkového kontejneru, který můžete a nemusíte koupit v sestavě se stolem. Deska stolu by měla být snadno omyvatelná.

Svému prvňákovi už nemusíte kupovat pouze otočnou židli. Můžete vybrat i dřevěnou židli s podnožníkem, kdy nebude mít dítě nohy ve vzduchu. Vzhledem k tomu, že děti budou na této „trestné lavici“ sedět dlouho a často je kancelářská židle v dětském provedení lepší volbou.

Osvětlení

Váš prvňák by měl mít svůj stůl naproti oknu, kam dopadá dostatek slunečního svitu. Dbejte na to, aby si malý i velký školák při psaní a čtení nestínil. Světlo nesmí svítit zpříma, ale rozptýleně, čehož docílíte použitím clony. Nezbytným parťákem je lampička. Ta by měla být umístěna pod úrovní očí kvůli oslňování. Spolu s lampičkou by mělo svítit i hlavní světlo. Jinak se oči rychle unaví. Oční lékaři nedoporučují používání zářivek v pokojích, kde čtete nebo se učíte, protože vyzařují vlnovou délku vyšší intenzity. To může způsobit poškození  místa  na sítnici oka – na žluté skvrně.

Úložné prostory

Nejlepší jsou nějaké menší skříňky s poličkami a šuplíky, do kterých si budou děti ukládat učebnice, sešity a školní pomůcky. Pokud bojujete s nedostatkem místa na zemi, využijte prostor ve vzduchu, tedy na zdi. Pořiďte poličky nebo regály a pro ty, kteří neradi utírají prach tak raději uzavřené.