Co je nutné pravidelně kontrolovat na autě?

Pravidelná údržba vozidla je klíčem k bezpečné jízdě a dlouhé životnosti automobilu. Domnívat se, že zanedbání údržby vede k těmto samým scénářům je mylné. Nezapomínejte hlavně na několik komponentů, které mají velký vliv na řádné fungování vozidla. A kola a tlumiče do auta jsou jedněmi z nich.

Bez tlumičů by to nešlo

Mnoho řidičů si ani neuvědomuje, co se uvnitř automobilů nachází. Mezi vůbec nejdůležitější komponenty patří tlumiče do auta, které se starají o řádné přilnutí pneumatik k vozovce. Ať už vlastníme tlumiče do auta Audi nebo tlumiče Volkswagen, platí, že i ony mají svou životnost, která není nekonečná. I když tlumiče dají vědět, kdy je jejich čas, je vhodné zamířit do servisu o chlup dříve. Vyhnete se tím nepříjemné a příliš nebezpečné jízdě, jakou jízda bez fungujících tlumičů představuje.

Pneumatiky zkontrolujte také

Tlumiče nejsou jediným komponentem, který se má zkontrolovat především. Pneumatiky jsou dalším bodem na seznamu. Kontrolujeme především vyváženost kol, k čemuž by mělo docházet dokonce dvakrát do roka vždy v okamžiku, kdy měníme kola. Samozřejmě musíme sledovat i stav disku (existují chvilky, kdy je dobré je vyměnit) nebo stav hloubky dezénu. Samozřejmostí je i tlak v pneumatikách. Pokud je totiž nesprávný, zvyšuje se nesymetrické poškození pneumatik, zároveň se zvyšuje spotřeba paliva i celkově se zhoršuje ovladatelnost vozidla.

Výměna oleje je klíčová

A v neposlední řadě musíme přistoupit i k výměně oleje. I když nás auto samo upozorní, když olej postrádá, neupozorní nás na to, když je olej už opotřebovaný a je zapotřebí ho vyměnit. Obecně platí ve světě automobilů to, že se olej vyměňuje každých patnáct tisíc kilometrů. V nejlepším případě se má měnit v kratších intervalech, a to dokonce ještě v kratších než jaké doporučuje výrobce. Samozřejmě záleží na míře zatížení vozidla.

Publikováno: 28. 07. 2022

Kategorie: Auto-moto

Autor: Ivana Kolářová