Nákladní vozidlo: Je nejlepší si ho koupit, nebo pronajmout?

Správné hospodaření s finančními prostředky je základním pilířem každého podnikání. Bez ohledu na to, zda firmu teprve rozjíždíte, nebo se chystáte rozšířit pole působnosti zavedeného podniku, přemýšlejte nad důsledky každé investice. V souvislosti s vozovým parkem čítajícím nákladní automobily se pak nabízí otázka, jestli se vyplatí vlastní, nebo pronajatá vozidla. Hned na úvod podotýkáme, že obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Přečtěte si článek a udělejte si jasno.

Kdy se vám vyplatí vlastní nákladní vozy?

Prodej nákladních vozů primárně cílí na zákazníky, kteří je využívají během celého nebo po většinu roku. Této skupině by se pronájem z finančního hlediska pravděpodobně nevyplatil. V praxi však rozhodují i další faktory v čele s pořizovací cenou. Ohled na cashflow by měli brát především živnostníci a menší firmy s omezeným rozpočtem. Zpravidla jsou pro ně výhodnější starší vozidla v dobrém technickém stavu. V podstatě jde o stejnou situaci jako v případě osobního vozu. Ceny nákladních vozů velmi rychle klesají a již po několika letech je lze v bazarech sehnat za velmi dostupné částky. Dobrým příkladem je prodej tahače návěsů. Ceny nových vozů se pohybují v cenové relaci dvou až tří milionů korun. Šest let starý model s nájezdem kolem půl milionu kilometrů lze pořídit za cenu kolem půl milionu. Nezapomínejte však na fakt, že pořízení staršího nákladního vozu obnáší jistá rizika. Minimalizujete je výběrem autobazaru (orientujte se na specializované prodejce dopravní a nákladní techniky) a důkladnou kontrolou nezávislým technikem.

Kdy uvažovat o pronájmu?

Pronájem může být rozumným řešením pro firmy, které nákladní vozy využívají jen občas (nárazově nebo po určitou část roku) a zároveň nechtějí řešit servis (opravy, výměnu opotřebovaných náhradních dílů, přezouvání pneumatik) a související administrativu (např pojištění apod). Hodila by se vám odborná rada? Obraťte se na profesionály z TruckCentre a nechte si doporučit řešení na míru svým potřebám.

Publikováno: 05. 04. 2020

Kategorie: Auto-moto

Autor: Ivana Kolářová