Výroba domácího difuzéru: není na tom nic složitého!

Difuzér plní v domácnosti hned dvě funkce: velmi dobře vypadá a navíc provoní domácnost. Vybírat si můžete z celé spousty vůní. Někdy se ale výrobci nemusí trefit do vašeho vkusu co se kombinace vůně a vzhledu difuzéru týká. A z tohoto důvodu můžete zatoužit vyrobit si svůj vlastní difuzér. Pokud se jej pokusíte vyrobit jednorázově, zaplatíte za něj více, než za ten komerční. Při opakované výrobě se ale po domácku vyrobené difuzéry finančně vyplatí.

Sklenice

Jak by měly vypadat správné sklenice na difuzéry? Měly by mít malé a krátké (to aby nebylo snadné je převrhnout) a navíc by měly mít úzký otvor. Platí, že čím menší bude otvor, tím déle vám difuzér vydrží, protože se bude pomaleji odpařovat. Může se jednat o staré lahvičky od parfémů, malé lahvičky na olej, malé vázy, kořenky apod.

Olej nebo voda

Do sklenice patří nosný olej nebo voda. Použít můžete obyčejnou vodu, kterou je vhodné převařit nebo použít vodu destilovanou. Tato voda má totiž tendence méně se kazit, kalit a zapáchat. Pokud se chcete problémům s vodou vyhnout, můžete do difuzéru použít raději olej. Běžný kuchyňský olej, jako je řepkový nebo slunečnicový, se bohužel nehodí. Použít bychom měli lehké oleje, jako je mandlový nebo světlicový olej.

Alkohol

Alkohol působí jako pojivo – jednotlivé oleje smíchá a spojí dohromady. Minimální obsah alkoholu by měl být 90 %, takže vybrat můžete líh nebo speciální parfumérský alkohol.

Éterické oleje

Podle toho, jaký éterický olej zvolíte, budete mít také vůni konečného difuzéru. Je jen na vás, pokud se spokojíte s jedním éterickým olejem nebo si namícháte vlastní směs. Na 50 ml nosného oleje/vody použijte 25 až 30 kapek éterického oleje.

Tyčinky

Tyčinky můžete sehnat bambusové, které se hodí spíše pro základ z vody, nebo ratanové, které jsou určeny pro olejový základ. Bambusové tyčinky na olejový základ fungovat nebudou, protože se přesytí a ucpou. Délka tyčinek by měla být minimálně dvakrát tak dlouhá, než je výšky použitých sklenic.

Publikováno: 30. 10. 2022 / Aktualizováno: 31. 07. 2023

Kategorie: Bydlení

Autor: Ivana Kolářová