Test letních pneumatik 2016: Které obutí je TOP?

Napadlo vás, že v rámci úspor letos „dojezdíte“ zimní pneumatiky, které jsou za zenitem a během příští zimy k ničemu? Raději od svého záměru upusťte, protože od zimní směsi nemůžete čekat takové vlastnosti jako od letních pneu. Chcete-li jezdit bezpečně, nezbude vám, než si pořídit nové letní obutí. Další odměnou za dobrou investici budiž lepší jízdní vlastnosti a skvělé zážitky za volantem. Jenomže po kterém modelu sáhnout a neprohloupit? Nezoufejte, internet je nevyčerpatelný zdroj informací a my vám prozradíme, jak dopadly poslední testy renomovaného sdružení ADAC. Motoristická asociace čítá téměř 19 milionů členů a testy, které provádí její komisaři, mají velkou vypovídající hodnotu. V následujících řádcích vám zprostředkujeme informace ohledně výsledků testu pro letní pneu 225/45 R 17 94Y. Neberte je na lehkou váhu – ADAC testuje pneumatiky velmi důsledně!

Jak ADAC pneumatiky testuje?

Testů pneumatik je mnoho, tak proč se orientovat právě podle asociace ADAC? Protože zkoumá vlastnosti dezénů na několika úrovních. Komisaři jedí na mokré i suché vozovce, sledují opotřebení, hlučnost, spotřebu paliva a množství dalších aspektů. Největší důraz však kladou na testování jízdních vlastností na suché a mokré vozovce. Testy pneumatik ADAC jsou typické zastoupením poměrně velkého množství pneumatik. Testují se prémiové „gumy“ od známých výrobců jako Continental, Pirelli a Nokian, ale také méně známé značky – např. Toyo, Fulda, GT Radial a další. Tato skutečnost má vliv na objektivitu výsledků. Pokud hledáte nejlepší pneumatiky pro daný rozměr, vyplatí se vám ADAC pozorně sledovat.

Jak test letních pneu dopadl?

Začněme posledním místem, které si protentokrát zasloužily pneumatiky Maxxis Victra VS01. Komisaři tomuto modelu přiřkli pouze dvě hvězdičky a s průměrným hodnocením 3,8 označili jako nejhorší volbu. K největším nedostatkům patří špatné vlastnosti na mokré vozovce. Komisaři dále shledali 11 dezénů jako „uspokojující“, a to z důvodu různých nedostatků v jednom nebo více kritériích, Na hodnocení „dobré“ dosáhly celkem čtyři modely. Na stupních vítězů se objevily tyto tři pneumatiky – zaslouží si bližší seznámení. Test letních pneumatik 2016 má tyto vítěze:

1. zlatá medaile – Continental ContiSportContact 5

Značka Continental je v souvislosti s vynikajícím hodnocením tak trochu stálice. V testech od ADAC se pneumatiky vždy umisťují na předních příčkách a nejinak to bylo v testu rozměrů 225/45 R17 94 Y. Model ContiSportContact 5 kraluje na suchém i mokrém povrchu a garantuje řidiči perfektní jízdní vlastnosti i na kluzké ploše. K největším přednostem patří krátká brzdná dráha. K nedostatkům pak vyšší hlučnost a pořizovací cena. Tak či tak jde o skvělou volbu, které nebudete litovat. Continental SportContact 5 je vládce ve své kategorii!

2. stříbrná medaile – ESA-Tecar Spirit 5 UHP

Ještě jste o pneumatikách značky ESA-Tecar neslyšeli? Možná proto, že na ně v běžné distribuční síti nenarazíte. A to je škoda – spojení renomovaného švýcarského výrobce ESA s významným automobilovým dealerem dopadlo na jedničku. Model ESA-Tecar Spirit 5 UHP vyniká stabilitou na suchém povrchu, ovladatelností na mokru a špičkovou spotřebou. K nedostatkům patří chování vozu na mokrém asfaltu a nižší stabilita v zatáčkách.

3. bronzová medaile – Pirelli P Zero

V každém testu se najde model s nadprůměrnými vlastnostmi ve všech testovaných kritériích. V testu letních pneu to je Pirelli P Zero. Pomineme-li vyšší hlučnost, jiné nedostatky nemá. Komisaři z ADAC vyzdvihli vyvážené jízdní vlastnosti na všech typech povrchů, vysoký brzdný výkon a nízkou spotřebu. Test letních pneumatik probíhal s vozem VW Golf 7. Rozměr 225P45 R17 94Y je vhodný např. pro vozy Ford Mondeo, Škoda Octavia nebo Audi A4. Zdroj: Pneumatiky.cz

Publikováno: 23. 04. 2016

Kategorie: Auto-moto

Autor: Ivana Kolářová