Tepelný 3D lis neboli termolis: Must have každého kreativce

Milujete originální věci, rádi byste si vyrobili hrníček nebo kryt na mobil s vlastním potiskem, ale nevíte, jak na to? Mít nápad nestačí, kromě softwaru na tvorbu grafiky budete potřebovat někoho, kdo zajistí potisk. Kromě reklamky se však nabízí ještě další možnost – pořiďte si moderní termolis a hrajte si doma vždy, když budete mít chuť tvořit.

Práce s tepelným 3D lisem není náročná

Moderní termolis je konstruován s ohledem na snadné použití a umožňuje potisk předmětů všeho druhu: hrnku, krytu na mobilní telefon, pouzdra na tablet, kamenné desky, talíře, přívěsku a mnoha dalších věcí. Zařízení pracuje metodou tzv. sublimačního tisku, která spočívá v přenosu speciálního sublimačního inkoustu. Ten má jedinečnou schopnost – ihned mění skupenství z pevného na plynné. Během sublimace se motiv dostává v plynné formě do mikro-pórů ve struktuře materiálu a po ochlazení zůstává uvnitř. Výsledek vypadá skvěle – výhodou sublimačního tisku jsou výrazné a stálé barvy, jakožto i poměrně nízké náklady.

Další výhody a omezení sublimačního tisku

Ačkoliv má sublimační tisk mnoho skvělých výhod, měli byste se předem seznámit i s určitými omezeními. Termotransferový lis nepoužívá bílý inkoust, a proto je pro zachování původní barevnosti nutná aplikace tisku na materiál bílé barvy. Pro někoho může být nevýhodou i nemožnost aplikace na přírodní materiály – oproti umělým materiálům nemají mikro-póry a barva se nemá kde zachytit. Ve srovnání s jinými tiskovými metodami je ovšem na místě vyzdvihnout kvalitu výstupu a vysokou odolnost vůči chemickým látkám a mechanickému otěru. Potisk je navíc na omak neznatelný – vypadá jako přirozená součást podkladu.

Na kolik vás taková hračka vyjde?

Kvalitní tepelný 3D lis seženete za cenu kolem 15 až 20 tisíc korun. Výkonné lisy na textil jsou k mání za zhruba poloviční částku. Poohlédnout se po nich můžete u specializovaného prodejce na termolisy.cz.

Publikováno: 12. 08. 2019

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Ivana Kolářová