Rady a tipy

Prevence je základ: Díky reflexním páskám budete vidět až na 200 metrů!

Na přelomu roku 2015 a 2016 spustil BESIP novou kampaň s názvem „Vidíme se“. Jejím účelem bylo naučit chodce používat reflexní prvky, které jsou po novelizaci zákona č. 361/2000 Sb. za určitých okolností povinné. Podle expertů z BESIPU je nejkritičtějším obdobím podzim. Od roku 2000 zemřelo v období od října do prosince 1 166 chodců. Podstatnou roli přitom hraje změna času. Stmívá se již odpoledne, kdy je mimo domov nejvíce lidí.

Podstatou kampaně však nebyla jen prevence nehod v podzimním a zimním období. Na silnicích ročně zemře přes 700 lidí. Chodci přitom patří k nejohroženějším skupinám. Podle statistik v České republice zemře coby chodec každý 7. člověk. Každý 8. pak mimo obec, a to nejčastěji z důvodu špatné viditelnosti.

Jak je to tedy s povinností nošení reflexních prvků? Chodci je musí nosit za snížené viditelnosti při pohybu po krajnicí neosvětlené cesty mimo území obce. Zákonodárci se k novelizaci zákona rozhodli z preventivních důvodů. Reflexní materiál je pro řidiče mnohem viditelnější než běžné oblečení. Ve srovnání s bílým oblečení je vidět na trojnásobnou vzdálenost a oproti tmavému oblečení až na desetinásobnou vzdálenost.

Reflexní pásky pro chodce odráží dopadající světlo až na dvousetmetrovou vzdálenost, což je za snížené viditelnosti naprosto zásadní. Řidič zaregistruje reflexní prvek v bezpečné vzdálenosti a stihne adekvátně zareagovat.

Reflexní páska pro chodce přitom není drahá záležitost. Můžete si ji objednat online u specializovaného prodejce Altima.cz. V nabídce najdete i široké spektrum jiných reflexních prvků – reflexní oblečení, přívěšky, připínací odznaky, nažehlovačky, klíčenky a spoustu dalších věcí.

Co dodat závěrem? Pořízení reflexní pásky pro chodce nebo jiných reflexních prvků minimalizujete riziko, že vás za tmy nebo špatného počasí řidiči neuvidí včas. A to za těch pár korun opravdu stojí!