Strie - boj, který nelze vyhrát?

Krom období, kdy přicházíme do vyššího věku a pružnost naší kůže již není tak vysoká, bývají strie největším strašákem při rychlém váhovém přírůstku. Jsou to pajizévky, které vznikají popraskáním elastických vláken pod kůží při extrémním natažení. Jejich množství roste s věkem. Nevyhýbají se však ani mladým dívkám. Nejrizikovějšími partiemi jsou hýždě, boky, břicho a prsa.

Jejich vznik je zapříčiněn obezitou, růstem, hormonálními změnami nebo těhotenstvím. A i když jste sportovkyně, nemáte vyhráno. Svalová hmota také nabírá na objemu. Někteří jedinci mohou mít k tvorbě strií i dědičné predispozice. Kůže sice má tu úžasnou vlastnost, že je elastická, avšak také ji nelze natahovat do nekonečna, což řeší tím, že praská.

Pro prevenci je vhodné používat krémy, ačkoli dle dermatologů není důležité, zda si koupíte drahý a "zaručeně fungující" krém či tělové mléko, pokud kůži dobře promastíte. Avšak doporučuje se, aby přípravky obsahovaly kyselinu hyaluronovou, která se v těle nachází i přirozeně a je součástí pojivových tkání a kůže, a kyselinu pantothenovou, která napomáhá zlepšit kvalitu kůže. Dále se je dobré vyhýbat se větším váhovým výkyvům. Někdy tomu bohužel zabránit nejde. Obzvlášť u výše zmíněného těhotenství. S přítomností strií se povětšinou musíme smířit. Jsou to jizvy, tudíž jsou trvalé.

Pokud ale náš boj nechceme vzdát, nejlepší radou je nečekat a léčit strie, dokud jsou čerstvé. Opět mohou pomoci krémy, oleje či séra, ale jejich účinnost je nejistá, popř. je lze zesvětlit pomocí laseru. I v kosmetice jde však pokrok dopředu a spekuluje se o tzv. mikrojehličkové frekvenci, která by měla být efektivní i u vybledlých strií. Jehličky proniknou do požadované hloubky a uvolni teplo, díky němuž dochází ke stažení kolagenních a elastických vláken a tím se zmenšují i viditelné jizvy. Nelze je sice vyléčit úplně, ale stáhnou se na minimum a nejsou téměř poznat.

Publikováno: 25. 10. 2012

Kategorie: Problémové partie

Autor: Jakub Králeň