Zdraví

Spíte jako princezna na hrášku? Pořiďte si kvalitní matrace!

Pravidelný, kvalitní a zdravý spánek je velmi důležitý k regeneraci každého organismu, tzn. k psychickému a tělesnému uvolnění našeho těla. Spánek je relaxační a současně útlumová fáze organismu, při níž se redukuje nebo úplně mizí funkce některých lidských či zvířecích smyslů, snižuje se tělesná teplota, teplota mozku a krevní tlak a zpomaluje se dýchání. Samotný spánek se dělí na několik fází, tj. REM fáze, jež dodává tělu sílu a opravuje naše psychické procesy (např. představování,uvažování, rozhodování,myšlení) a NREM fáze (4 stádia), jež je určena především k relaxaci svalstva.

Délka spánku je individuální u každého člověka. Někomu k regeneraci organismu stačí 4 hodiny, dalšímu 8 hodin a jinému nestačí k dokonalému odpočinku ani 12 hodin. Existuje mnoho jedinců, kteří mají v sobě něco jako vnitřní hodinky a budí se každý den ve stejnou dobu, aniž by k tomu potřebovali budík a na druhou stranu bychom našli i mnoho jedinců, které by nevzbudil ani výbuch z kanónu. Odlišný je i spánkový rytmus. Dle spánkového rytmu dělíme osoby na ranní ptáčata a noční ptáky (tzv. sovy). Ranní ptáčata jsou aktivně činná především ráno a noční ptáci nechávají volný průběh svému adrenalinu především v odpoledních a nočních hodinách.

Dle odborných studií spánkem trávíme průměrně jednu třetinu života a bohužel u mnoha lidí se projevují poruchy spánku. Takovými poruchami jsou např. potíže s usínáním, časté probouzení v průběhu spánku, nechtěné brzké probouzení, mluvení ze spaní, chrápání, náměsíčnost apod. Jistě se mnou bude souhlasit řada rodičů, že se spaním si užili i se svými dětmi. Kromě problémů s dětským pomočováním během spánku, se setkáváme s jejich poruchami spánku jako jsou noční děsy, jež se projevují náhlým probuzením dítětě z děsivého snu, jeho pláčem a vyděšením – tento noční děs si dítě ráno většinou nepamatuje a noční můry, jež jsou děsivými a živými sny a zůstává na ně ráno vzpomínka.

Příčinami nekvalitního spánku jsou špatná spánková hygiena (např. pozdní večeře, nedostatečná fyzická aktivita, nadměrná konzumace alkoholu a kofeinu), stres, deprese, chronické choroby, užívání některých léků, vykonávání pracovní činnosti v posteli a v neposlední řadě nekvalitní matrace, jež nám neposkytují anatomicky správnou podpěru těla.

Důsledky nedostatečného a nekvalitního spánku jsou celodenní únava, náladovost, podrážděnost, nesoustředěnost na jakoukoliv činnost a často i vznik mnoha vážných onemocnění.

Kvalitní, pohodlné a cenově přijatelné matrace různých rozměrů (např. matrace 90×200, 80×200, 140×200, 160×200, 180×200, dětské 120×60, 140×70 aj.) a druhů (latexové, gelové, polyuretanové, profilované, taštičkové apod.) Vám nabízí spolehlivý prodejce MW&Partner s.r.o., jež provozuje internetový obchod královské spaní.cz s odkazem na webové stránky www.kralovske-spani.cz. Vybere si určitě každý.

1 komentář

Klikni a napiš komentář
  • Pěkný článek, rozměrů matrací je ale pochopitelně mnohem více než jen výše jmenované, kupříkladu matrace 120×200 cm, které jsou také hojně žádané.