Bydlení

Propadli jste kouzlu japonské zahrady?

Zamilovat se do něčeho tak harmonického, čistého a smysluplného, jako je japonská zahrada, není vůbec těžké. Jednoduché aranžmá, ze kterého čiší symbolika respektuje východní filosofii a těší se velké oblibě po celém světě.

Kořeny japonské zahrady pochází z 6. stoleté. Postupem času se pozvolna rozšiřovala i mimo hranice ostrovů, a to především díky jedinečné meditační atmosféře. V evropských podmínkách je však vhodnější název japonské aranžmá.

Na japonské zahradě mají všechny prvky smysl a pevné místo. Nic není zbytečné a nahodilé. Dalším typickým znakem je zmenšené měřítko – v praxi jde o miniaturizované pohledy na hory, řeky a jiné přírodní útvary.

Japonská zahrada je široký pojem, který zahrnuje několik variant. Komornější jsou tzv. čajové zahrady, ještě menší pak dvorové zahrady. Na opačném konci pak stojí rozsáhlé procházkové zahrady. V každém případě se připravte na to, že zahradní architektura japonských zahrad vyžaduje odborný přístup. Nesmíříte-li si s jiným než perfektním výsledkem, nechte si návrh vytvořit odborníkem.

Samozřejmě můžete jít i vlastní cestou a využít pouze některé z principů. Japonským stylem lze okořenit stávající zahradu a dodat jí punc jedinečnosti.

Alfou a omegou je důraz na přirozený a přírodní vzhled. Proto nachází uplatnění zejména organické tvary a nikoliv geometricky přesné linie.

Tvůrci japonských zahrad se nijak neomezují a používají všechny dostupné přírodní materiály. K žádoucím elementům patří voda – ať už v podobě potůčků, jezírek nebo vodopádů, dřevo, písek a kámen.

Samozřejmě by neměly chybět vhodně zvolené rostliny. K typickým zástupcům patří mechy, kapradiny, ale také bambus a bonsaje. Do japonské zahrady se však stejně dobře hodí i jiné listnáče a jehličnany – velmi dobře vypadají stromy s barevným listím.

Celkový dojem umocní vkusné dekorace. Ale nepřehánějte to s nimi – japonská zahrada není lunapark!

Reklama

Vyrábíme sportovní dresy pro všechny sporty s tradicí 25 let. Používáme prvotřídní materiály a dbáme na perfektní střih.

Sponzoři

Potahy na křesla

Oživte jednoduše vaše staré křeslo pomocí potahu.

Přírodní produkty Phyteneo

Účinná pomoc při zdravotních obtížích? Vyzkoušejte přípravky Phyteneo

Penzion Na náměstí

Dovolená na Slovácku? Jedině v Penzionu Na náměstí v Buchlovicích.