Norsko známé neznámé: co jste nevěděli o atraktivní destinaci?

Severské země jsou v posledních letech stejným lákadlem jako například Kostarika, která vábí hlavně na své přírodní úkazy, krásy, zvířata a rostliny. Norsko je oproti zmíněné exotice něco jiného, trochu jiný soudek, který však nebude žádným zklamáním. Fjordy, hory, polární medvědi, také neohrožení Vikingové – to vše k severské zemi patří. Co jste o ní možná doposud nevěděli?

Naučte se norsky snadno a rychle

Víte, jak se mluví v Norsku? Ani angličtinou, ani češtinou, ale norštinou. Norské dialekty však nejsou nijak těžké, i když by se to mohlo člověku na první dobrou znát. Ti, kteří Norsko navštívili, se shodují na tom, že je norština o něco jednodušší než němčina. Pokud zde budete zhruba půl roku, budete ovládat zdejší jazyk jako kdybyste nebyli vůbec odjinud.

Grandiosa! To není kouzlo, ale národní jídlo

Pokud jste vyrůstali na chlapci, který přežil čili na Harrym Potterovi, možná vám slovo „grandiosa” přijde jako nějaké kouzlo nebo zaklínadlo. Ve skutečnosti se však o nic takového nejedná, naopak je to mezinárodní pochoutka – národní jídlo. Mluvíme o mražené pizze, která je k dostání běžně v supermarketech. Kromě tohoto jídla se však jistě zamilujete i do kusů ovčího masa s rozvařeným zelím, čemuž se říká Farikal, nebo vás oslní Smalahove, vařená ovčí hlava. Tedy, snad, alespoň po chuťové stránce.

Kouření? Ne, raději tabák

Při průchodu norskými uličkami vás jistě zarazí, že nenarazíte na příliš mnoho kuřáků. V Norsku totiž mnoho kuřáků ani nenajdete. Podle posledních statistik se nenachází ani mezi mladistvými, většina z nich si totiž raději vezme snus — najemno nadrcený tabák, který se porcuje do pytlíčků, případně se užívá sypaný a vkládá se pod horní ret v podobě lepivé koule. Snus však není norský vynález, mluvíme o něčem, co má původ švédský. No, na severu však zůstáváme.

Publikováno: 30. 09. 2022

Kategorie: Cestování

Autor: Ivana Kolářová