Nordic walking

Nordic walking nebo-li severská chůze začíná dobývat i Česku republiku. Co to severské chůze je a nač je vůbec dobrá?

Nordic walking je kondiční chůze s holemi a své základy má v běžeckém lyžování. Severskou chůzi začali nejprve používat profesionální finští běžci na lyžích v období letní přípravy, kdy se finští běžkaři nemohli dostat na sníh. Při této letní přípravě jsou důležité právě hůlky, které umožňují vysoké zapojení svalů celého těla a rovněž dodávají určitou podobnost s klasickým lyžováním.

V čem je chůze s holemi lepší než bez holí? Chodit se samozřejmě dá i bez holí, o tom není sporu. Ovšem s holemi je náš energetický výdej o celých dvacet procent vyšší. Rovněž pro lidi, kteří mají velké problémy s klouby či páteří, jsou hole vynikající pomůckou, aby odlehčily kosterními aparátu. Díky holím se mohou i tito lidé vydávat na delší procházky. Navíc hole napomáhají správnému držení těla a v neposlední řadě odlehčují našim zádům a velkým nosným kloubům.

Při nordic walking si člověk také nesahá na dno svých sil, takže jde o volnočasovou aktivitu, která nezná hranic. I lékaři dnes doporučují mnohým lidem po operaci nohou, aby zkusili právě severskou chůzi.

Nordic walking se však může stát i vaším oblíbeným koníčkem, neboť za hole nezaplatíte moc. Jsou určitě levnější než golfové hole, navíc neplatíte nic za cesty a pěšinky, které k severské chůzi potřebujete. Tou největší starostí jsou pouze hole a jejich správný výběr. Pokud budete opravdu pravidelně chodit, je lepší si připlatit a koupit si značkové hole. Dražší hole jsou zejména lehčí hole, které jsou vyrobeny z lepších a kvalitnějších materiálů. Rozhodně dejte také pozor, abyste nekoupili namísto nordwalkingových holí trekkingové hole. Vždy je tedy dobré zeptat se obchodníků, aby vám s vývěrem holí pomohli.

Publikováno: 07. 10. 2011

Kategorie: Životní styl

Autor: Dita Válková