Kde se vyskytuje nerezová ocel v domácnosti a jak se o ni starat?

Nerezová ocel je velmi oblíbeným materiálem, a to jak v průmyslu, tak v běžném životě. V průmyslu se, podobně jako třeba hliník, dodává ve formě různých polotovarů. Typicky jde o trubky, tyče, desky či plechy. Z nich se pak vyrábí nejrůznější výrobky. Nerezová ocel má využití například při stavbě dálnic, budov, kde je vyžadována nemagnetičnost. Vyrábí se z ní celé vlakové vagóny, výfuková zařízení, implantáty apod. Patří rovněž mezi letecké materiály. Z oceli s označením 1.4112 se vytváří například chirurgické nástroje pro lékaře. A v domácnosti?

Nerezovou ocel najdete především v kuchyni

Jistě už vás pár příkladů z domácnosti napadlo. Typicky najdete v české kuchyni nerezový dřez, někdy i nerezové nádobí nebo příbory. Z nerezu mohou být celé kuchyňské spotřebiče, vodovodní baterie apod. Často se skrývá i tam, kde byste ji nečekali. Využívá se třeba v pračkách. Nerezová ocel má totiž velkou teplotní odolnost, a tak umožňuje pračce provádět větší počet otáček.

Jak nerezovou ocel v domácnosti čistit?

Když jsou nerezové věci nové, vypadají chladně, leskle a elegantně. Aby jim to dlouho vydrželo, je nutné o ně pečovat. Rozhodně zapomeňte na drátěnky a ostré kartáče, musíte být šetrní, abyste ocel nepoškrábali. Vyvarujte se i čisticích písků a prášků s aktivními granulemi. Nepoužívejte ani žádné žíraviny. Vlastně vám budou stačit dvě utěrky. Jednu namočíte do horké mýdlové vody a druhou místo utřete dosucha. Na zaschlé mastné skvrny pomůže trocha čističe oken, v horším případě jedlá soda smíchaná ve vodě. Ale pozor, nikdy sodou nerez nedrhněte, pouze ji naneste, 10 minut nechte působit a setřete.

Existují různé typy oceli

Už na začátku textu jsme zmiňovali jeden konkrétní typ nerezové oceli. Existuje jich celá řada a ve svých vlastnostech se liší. Například typ 1.4104 je vhodný pro obrábění na automatech, odolává korozi v prostředí vody a páry. Nejlepší tedy bude, když si přečtete konkrétní návod k výrobku z nerezové oceli, který jste si koupili. Třeba společnost Samsung jasně uvádí, že jejich nerezu škodí kyselina chlorovodíková, jež se v čisticích prostředcích často vyskytuje. Pokud už návod k použití nemáte, nezbývá vám než zariskovat. V každém případě ale opatrně a šetrně!

Publikováno: 02. 06. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: Ivana Kolářová