Jak se chová zlato v době pandemie koronaviru?

Frázi „žijeme v nejisté době“ lze na momentální dění aplikovat bez sebemenších pochybností. Hodnoty, kterými jsme si byli ještě relativně nedávno stoprocentní jistí, se rozpadly jako domeček z karet. Ekonomika balancuje na vratkých nožičkách a nikdo nedokáže predikovat, jak se bude situace vyvíjet v dalších týdnech. A pochybují i odborníci, jejichž názory vždy laici považovali za světlo na konci tunelu. Co se týče zlata, jeho cena šla nahoru a podle mnohých je nyní ideální doba na prodej. Když světovou ekonomikou hýbe krize, majitelé drahých kovů (na mysli máme ty, kteří zlato, stříbro či platinu vlastní fyzicky) si mohou mnout ruce. Lepšího uchovatele hodnot by jeden pohledal. V souvislosti s pandemií šla cena zlata dolů, aby pak začala strmě stoupat. Investoři, jejichž nočními běsy se staly propadající se akcie a ropa, v posledních týdnech hledají bezpečný přístav právě v těchto komoditách. Pravdou je, že poptávku po zlatě umocnil i jeho krátkodobý nedostatek na počátku dubna. Takřka na celém světě lidé skupovali vše, co zavánělo jistotou.

Jak se bude cena zlata vyvíjet v dalších měsících?

Podle analytiků nic nenasvědčuje tomu, že by mělo zlato a potažmo ostatní drahé kovy zlevňovat. Na základě historických dat lze dokonce předpokládat další růst. Poškození jeho hodnoty není – s ohledem na omezený objem a další faktory – tak snadné jako v případě peněz.

Šance na atraktivní zhodnocení

Na jedné straně barikády stojí ti, kteří se snaží zlato nakupovat, jak je jen možné. Na straně druhé pak lidé, jež se potýkají s nezáviděníhodnou situací v důsledku vládních restrikcí, případně drahé kovy nechtějí nadále držet z jiných důvodů. Právě ti mají nyní skvělou příležitost k výhodnému prodeji. Výkup zlata ve formě slitků i mincí nabízí například specializovaný obchod v Obecním domě v Praze. Vykupující (firma Zlaté mince – Numismatika) se neomezuje pouze na investiční zlato, které má v nabídce; předmětem výkupu mohou být také slitky a mince značek Argor Heraeus, Agosi, Credit Suisse, Degussa, Johnson & Matthey, Heimerle + Meule., Heraeus Hanau, Metalor, Munze Osterreich, PAMP, Perth Mint, Rand Rafinery, Royal Canadian Mint, Sempsa, Umicore, Valcambi, a UBS.

Publikováno: 13. 05. 2020

Kategorie: Finance

Autor: Ivana Kolářová