Dřevěné pelety – ekonomický zdroj tepla

Obnovitelným zdrojem energie je biomasa. Do této kategorie spadají vedle dřeva, štěpků a dřevěných briket také dřevěné pelety. Podobně jako brikety se i pelety vyrábějí lisováním. Jsou charakteristické svou miniaturností, nízkým obsahem vody a perfektní výhřevností. V následujících řádcích se detailně podíváme nejen na pelety jako takové, ale také na kotle vhodné pro topení peletkami. Dřevěné pelety mají průměr 6 mm a délka se pohybuje od 5 do 40 mm. Produkují se z dřevěných pilin bez příměsí nebo s příměsí kůry. Tento druh tuhého paliva je oblíbený obzvláště díky nenáročným potřebám na přikládání a snadnou obsluhou. Dále jsou peletky ekologické, levné a mají vysokou výhřevnost. Peletami je možné nahradit dražší a zdrojově cennější uhlí a také dřevo, které se musí štípat. Jedním z dodavatelů, který na českém trhu prodává pevná paliva, je OPTIMTOP. Tato ryze česká společnost nabízí dopravu zcela zdarma po celé České republice, i když si objednáte pouze jednu paletu paliva.

Automatické kotle na pelety

Moderní automatické kotle na dřevěné pelety disponují automatickým zapalováním paliva. Tím je umocněn komfort topení. Tento druh kotlů slibuje nejen minimální obsluhu, neboť pracuje zcela automaticky. Dokonce spotřebujete méně paliva. Při spalování dřevěných pelet vzniká malé množství popela, které je nezbytné z hořáku jednou za čas odstranit (jednou týdně či měsíčně). Speciální automatické kotle mají účinnost 85 až 92 % a jsou ekologicky šetrné.

Rotační hořáky na pelety

Revolučním řešením, jak spalovat dřevěné pelety a současně ušetřit až 80 % nákladů za energie, jsou rotační hořáky. Toto zařízení se zapne klasickým termostatem, případně moderní ekvitermní regulací. Jedinou vaší povinností je doplňovat otop a dle nutnosti vyhodit popel. Rotační hořáky se pyšní vysokou ekologickou třídou, přičemž mají takřka nulové emise CO. Účinnost hořáků je od 6 do 70 kW, a proto jsou vhodné pro vytápění rodinných domů i větších firem.

Publikováno: 23. 04. 2015

Kategorie: Bydlení

Autor: Jakub Novotný

Tagy: dřevěné pelety | peletky