4 nejlepší způsoby, jak ušetřit v kanceláři

Můžete namítnout, že v podnikání je klíčové peníze vydělat a nikoliv je ušetřit. Na druhou stranu je to právě úspora na správném místě, díky které vám finanční prostředky zůstanou na potřebnější věci a rozvoj vlastního businessu. Možností, jak ušetřit v kanceláři, je poměrně dost. Vybrali jsme pro vás ty nejjednodušší, a přitom velmi zajímavé.

Chovejte se stejně zodpovědně jako doma

Chováním zaměstnanců se již zabývaly mnohé průzkumy a zjištění byly překvapivé: většina lidí se v kanceláři chová jinak než v domácím prostředí. Věci, které pokládáme za přirozené – třídíme odpadky, používáme levné náplně HP, případně jinou značku, nenecháváme zbytečně svítit světla... - jsou najednou tabu. Podle odborníků nám schází motivace, protože se odpovědnost rozptyluje mezi více lidí. Pokud vám však není dopad vašeho chování na životní prostředí (a peněženku) lhostejný, dodržujte následující úsporná opatření.

1. Pečujte o chladničku

Vsadíme se, že domácí ledničku opečováváte. Rozmrazujete ji, čistíte, dáváte si záležet na optimálním rozmístění potravin... Dělejte to i v kanceláři, neboť zanedbaná chladnička patří k největším energožroutům. Nehledě na fakt, že se v důsledku námrazy výrazně zvyšují emise CO2. Nenechte na ni působit zdroj tepelného záření a vždy zkontrolujte, zda jsou dobře zavřená dvířka!

2. Zredukujte tisk (a tiskněte levněji)

Podle statistik činí roční průměrná spotřeba papíru jednoho zaměstnance cca 250 kg! Budete-li tisknout pouze důležité dokumenty, rapidně spotřebu papíru snížíte, a navíc ušetříte i za barvu. Ještě více pak ušetříte výměnou originálních náplní za kompatibilní, levné tonery Samsung či jiné značky dle dané tiskárny.

3. Nenechávejte elektroniku ve stand-by režimu

Máte tendenci opouštět kancelář, aniž byste vypnuli počítače a ostatní spotřebiče? Na první pohled je spotřeba energie minimální, ale za delší období vás částka nepříjemně překvapí. V případě většího počtu zaměstnanců (a tedy i více počítačů) jde o tuny emisí oxidu uhličitého!

4. Používejte hrnky, ne kelímky

Dáte-li vale plastovým kelímkům, ulevíte přírodě více, než si možná myslíte. Zaměstnanec v průměru spotřebuje pět kelímků za den, což je sto zbytečných kelímků, které na konci měsíc skončí na skládce. Přitom si stačí nosit oblíbený porcelánový hrnek.

Další malé, leč důležité drobnosti

Zbytečnému plýtvání můžete učinit přítrž třeba tím, že začnete používat omyvatelnou tabuli, zařízení s dobíjecími akumulátory namísto baterií a v neposlední řadě také snahou o celkové snížení spotřeby energie: instalací úsporných spotřebičů, vytápěním na optimální teplotu (nepřetápějte!), rozumným používáním klimatizace, výměnou neúsporných zdrojů světla za LED žárovky a změnou dodavatele energie za výhodnějšího.

Publikováno: 11. 12. 2019

Kategorie: Finance

Autor: Ivana Kolářová