Šperky s pravými perlami jsou nadčasové

Perly jsou mezi všemi těmi drahokamy, které se používají ke zdobení šperků, zcela jedinečné. Nevznikají totiž v hlubinách země, nýbrž v moři či řece. Nemusí se speciálně leštit, aby vynikla jejich krása, krásné jsou už od přírody. Perly se ve šperkařství využívají přinejmenším od starověku a až do 20. století se v mnohých kulturách považovaly za nejcennější drahokam. Například v Byzantské říši perly směl nosit pouze císař, tak moc byly výjimečné.

První uměle vytvořené perly vznikly v Asii

Dostupnějšími se perly staly na začátku 20. století, kdy obyvatelé Asie zjistili, jak je vyrábět „uměle“. Do živé ústřice opatrně vkládali malé zrnko a kolem něj se vytvořila perla. V ústřicových farmách se tedy začaly vytvářet perly ve velkém. A na co se používaly? Na šperky, jako je tomu i dodnes. Využívaly se pro náušnice, jako například tyto: https://www.tiniana.cz/stribrne-nausnice-s--pravou-ricni-perlou-ashira/, náhrdelníky i náramky. Ve viktoriánské Anglii se malé perličky používaly i ve smutečních špercích, měly symbolizovat slzy. Zajímavost: Ve starověku perly symbolizovaly měsíc a byly jim připisovány magické vlastnosti. Staré čínské civilizace zase věřily, že člověka chrání před ohněm a draky. Další kultury je spojovaly se skromností a cudností.

Šperky s perlami jsou populární i mezi hvězdami

Perly se často darovaly. Když Marco Polo v 13. století navštívil mongolského císaře Kublajchána, daroval mu ohromnou perlu Arco Valley. Španělský princ Phillip II. daroval perlu s názvem La Peregrina své nevěstě Marii. La Peregrina je slavnou perlou ve tvaru hrušky, která putovala světem. Ve 20. století ji herec Richard Burton daroval své šperky posedlé manželce Elizabeth Taylorové. Také Marilyn Monroe šperky milovala, šňůra perel, již jí daroval Joe DiMaggio na svatební cestě v Japonsku, byla jejím nejmilovanějším šperkem. Šperk s perlami můžete ženě darovat i vy. Pořídíte ho například v e-shopu Tiniana.cz. Ten však prodává i šperky pro muže, třeba jako tento malachitový náramek: https://www.tiniana.cz/naramek-malachit-exkluziv/.

Publikováno: 23. 08. 2021

Kategorie: Móda

Autor: Ivana Kolářová